Za uplynulých pět let je v kraji pětatřicet párů, které se rozhodly pro registrované partnerství. „Ano“ si v krajské metropoli řeklo dvaadvacet mužských a třináct ženských párů. Jen čtyři páry se rozešly, z toho jeden mužský a tři ženské. V sedmi případech došlo ke změně příjmení jednoho z partnerů, především u ženských párů. Partnerství se uzavírají asi půl na půl slavnostním způsobem v obřadní síni nebo v kanceláři hradeckého magistrátu.

Podle statistik, které má Deník k dispozici, byl největší zájem o registrované partnerství v Královéhradeckém kraji v roce 2006, kdy se rozhodlo jít společnou cestou jedenáct párů, z toho osm mužských a tři ženské. Pak počet těchto párů kolísá, v roce 2007 to bylo šest párů, ale například v roce 2009 dva páry. V loňském roce opět zájem vzrostl, když registrované partnerství potvrdilo devět párů.

Bez zajímavosti asi není fakt, že se jedním z partnerů stal cizinec – v Hradci Králové to byl jeden občan USA, jeden ze Slovenska a jeden z Ruska.
Nejvíce registrovaných párů je tradičně v Praze, za uplynulých pět let 364, naopak nejméně na Vysočině, a to šestnáct párů. Jediným krajem, kde dosud neskončilo žádné registrované partnerství, zůstala právě Vysočina. Například v Pardubickém kraji je třicet registrovaných párů, z toho dvacet mužských a deset ženských, rozešly se dva páry.

„Možnost uzavřít registrované partnerství za uplynulé období v České republice využilo 1111 párů, z toho 786 mužských a 325 ženských. Ve sto šestnácti případech byl jedním z partnerů cizinec nebo cizinka – nejčastěji ze Slovenska, ale také z Itálie, Norska, Ruska, Kanady, Brazílie, Thajska, Mexika či Tchaj – wanu. Tisícím párem se stali dva muži z okresu Louny, kteří svůj partnerský svazek potvrdili na ústeckém magistrátu v „magickém“ termínu 7. 7. 2010,“ řekl Deníku Jiří Hromada z gay iniciativy.

Drahomíra Považanová