V Kohoutově otevřelo stánky 165 trhovců, kteří obsypali obec. Přihlásit se mohli už v březnu. „Z původně přijatých 207 trhovců se jich nakonec zúčastnilo 165. Před akcí se omluvilo 27 trhovců, 15 se nedostavilo z neznámých důvodů,“ konstatoval Pavel Horáček, místostarosta Kohoutova a předseda výboru pro Lidová řemesla.

Tradiční soutěž o nejkrásnějšího kohouta v Kohoutově vyhrála česká zlatá kropenka chovatele Miloslava Hertla ze Stanovic u Kuksu. Návštěvníkům Lidových řemesel se představila vůbec poprvé a hned je zaujala nejvíce. V anketě jí dali 120 hlasů.

close Tradiční soutěž o nejkrásnějšího kohouta v Kohoutově vyhrála česká zlatá kropenka Miloslava Hertla ze Stanovic u Kuksu. info Zdroj: Deník/Jan Braun zoom_in Tradiční soutěž o nejkrásnějšího kohouta v Kohoutově vyhrála česká zlatá kropenka Miloslava Hertla ze Stanovic u Kuksu.

"Je to naše národní plemeno, takový český chovatelský poklad. Lidem se líbí. Česká zlatá kropenka ještě v Kohoutově nebyla a hned vyhrála. Když se na ni podíváte, tak vidíte, že hraje všemi barvami. Má krásná ocasní péra. Je prostě pěkná. Je to létavé plemeno, které rádo přenocuje na stromech. Mám je proto ve voliéře, aby mi neutekly," popsal šampiona jeho majitel, který je předsedou krajského a okresního sdružení Českého svazu chovatelů. "Za odměnu mu dám lepší zrní a přidám pár slepiček pro potěšení," prozradil Miloslav Hertl, jakou prémii si vyslouží vítěz.

Druhá byla holandská zakrslá stříbrokrká slepice chovatele Jana Moravce ze Starého Rokytníku, na třetí místo účastníci akce zařadili plymutku žlutou Jaroslava Balcara z Libňatova. Chovatelé z okresu Trutnov přihlásili osm kohoutů, hlasovalo přes šest set lidí.

"Je to taková kuriozita, výstava kohoutů v Kohoutově. Pro nás je to sranda akce, ale také propagace drobného chovatelství," uvedl chovatel Jan Moravec ze Starého Rokytníku, místopředseda chovatelského spolku v Úpici. "Lidé nás vyhledávají už od rána, jsou natěšení, chodí s lístečky. Oproti poslednímu ročníku, který se konal, jich hlasovalo zhruba o sto více," dodal Moravec.