Kontaktní izolované prostory v nemocnicích slouží pro pacienty, kteří v rozporu s doporučeným postupem dorazí do nemocnice osobně. Nemocnice Trutnov a Nemocnice Náchod, Broumov a Rychnov pořídily pro tyto účely stavební buňky, které vybavily potřebným materiálem a informacemi. Nemocnice Jičín a Dvůr Králové nad Labem vyčlenily stávající vhodné prostory. Pacient se z této čekárny může telefonicky spojit s personálem nemocnice, který se obrátí na epidemiologa a bude se dále řídit jeho doporučením. Poté, co pacient místnost opustí, budou tyto prostory kompletně vyčištěny desinfekcí.

Speciální izolační box v trutnovské nemocnici.Zdroj: Deník / Michal Fanta

Lucie Chytilová ze Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje zdůrazňuje, že občan s podezřením na koronavirus má zůstat doma a v případě zdravotních potíží telefonovat na linku 112. "Dalšími telefonními kontakty pro poskytování informací jsou linky Státního zdravotního ústavu, linky našich nemocnic (na webových stránkách), linky na Krajskou hygienickou stanici či Kliniku infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové. Správný postup je uveden i na našich webových stránkách www.zhkhk.cz, případně na webech našich nemocnic," upřesnila Lucie Chytilová.

Městský úřad v Trutnově.
Města žádají, aby lidé omezili pohyb na úřadech. Školka zakázala nosit hračky

"Kontaktní místa vyčleněná pro izolaci pacientů přicházejících s podezřením na koronavirus v našich nemocnicích jsou zřízena pouze pro případ, že naši nemocnici takový pacient přes veškerá tato doporučení navštíví. Personál našich nemocnic v takovém případě s pacientem komunikuje telefonicky a na dalším postupu se domlouvá s epidemiologem, který většinou rozhodne o přemístění pacienta do Fakultní nemocnice nebo o jeho odchodu či odvozu domů. Pacient s podezřením na onemocnění COVID-19 nebude v krajských nemocnicích hospitalizován," konstatovala Lucie Chytilová.

Trutnovská nemocnice nabízí v době přerušení vyučování studentům zdravotních škol a lékařských fakult možnost brigády.

V souvislosti s výskytem onemocnění Covid-19 v Královéh­radeckém kraji přistoupily všechny krajské nemocnice k rozšíření zákazu návštěv, který platil na vybranných odděleních, na plošný zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Porodnice nadále vítají přítomnost otců u porodu (pokud nevykazují známky respiračního onemocnění), na oddělení šestinedělí už ale návštěvy chodit nesmějí. Pro občany, kteří mají dotazy týkající se koronaviru, vyčlenily nemocnice telefonní linky, v areálech také již plně fungují tzv. izolované čekárny, které mají eliminovat kontakt nakažených osob s personálem a dalšími pacienty.

Ilustrační foto.
Opatření v Trutnově spojená s výskytem koronaviru v ČR

Vládní opatření proti šíření onemocnění COVID-19, které uzavřelo školy, se dotýká také personálu nemocnic Královéhradeckého kraje. Velká část lékařů, lékařek, sester a dalších pracovníků ve zdravotnictví jsou totiž rodiče nezletilých dětí. Nemocnice proto řeší situaci, kdy řada z jejích zaměstnanců musí zabezpečit péči o dítě. Tato situace zatím vážněji chod žádné z nemocnic neohrožuje, některá oddělení se ale potýkají s personálními problémy.

V oblastní nemocnici Trutnov vyřešila řada sester situaci výměnou směn či zajištění péče o dítě příbuznými. I tady se ale bude situace v následujících týdnech vyvíjet. Aktuálně nemocnice omezuje provoz ortopedických ambulancí, kde z důvodu nepřítomnosti jedné sestry bude v provozu jedna ambulance ze dvou a tím se omezí počet vyšetřených ambulantních pacientů. Při delší uzavírce škol by také mohlo dojít k omezení rehabilitace z důvodu nepřítomnosti několika fyzioterapeutů a sester.

Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem nemá v souvislosti se zavřenými školami žádné větší personální problémy, provoz tam je zachován v běžném režimu.

"Veškerá vládní opatření proti šíření koronaviru respektujeme. Některá se nás dotýkají přímo, jako například plošný zákaz návštěv, s jinými se vyrovnáme z pozice významného zaměstnavatele, kterým krajské nemocnice ve svých regionech jsou. Děkuji všem zdravotníkům, kteří hledají taková řešení, která neohrozí chod jejich oddělení," vyjádřil se k aktuální situaci Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

Od pondělí 16. března zaveden prázdninový provoz MHD Trutnov.
MHD bude jezdit v Trutnově v prázdninovém režimu, Sever nabízí hlídání dětí