V Libereckém kraji skončil o půlnoci z neděle na pondělí po třiceti dnech stav nebezpečí. Ten vyhlásil hejtman Stanislav Eichler kvůli ničivým záplavám. Těsně před jeho ukončením projel v neděli poničené obce. Jak uvedl, na odstraňování škod se stále pracuje. Podle něho obnova celého území potrvá desetiletí.

Podle hejtmana nyní kraj musí do sedmi dnů odevzdat přesný soupis škod. Zatím má údaje z 50 ze 79 vyplavených měst a obcí, které nahlásily škody za 5,7 miliardy korun.

„Myslím, že celkový součet škod se bude pohybovat kolem sedmi miliard korun,“ uvedl hejtman. Při záplavách před měsícem zahynulo pět lidí. Hejtman dodal, že i včera byl svědkem toho, že dělníci museli zbourat dům, který povodně poškodily.

I po skončeném stavu nebezpečí v regionu zůstanou nasazení vězni, kteří pomáhají s odstraňováním škod, a setrvá i armáda.
Hejtman řekl, že v kraji je třeba co nejrychleji obnovit rozbitou infrastrukturu, především komunikace a mosty, kterých bylo kolem 200 poničeno.

Jen na krajských silnicích a mostech jsou podle něho škody vyšší než dvě miliardy korun. Uvedl, že bohužel neprošel návrh, aby z ministerstva pro místní rozvoj bylo převedeno 3,2 miliardy korun do Státního fondu dopravní infrastruktury, ze kterého by šlo hradit sto procent oprav komunikací.

Podle něho to znamená, že kraj dostane peníze mnohem pomaleji a také bude muset sehnat druhou polovinu částky. „To bude v našem rozpočtu obtížné,“ uvedl.

Michael Canov, starosta Chrastavy, kterou povodně zasáhly také, prohlásil, že bezprostřední škody jsou zde odstraněné. Jak dlouho potrvá obnova všech škod, si však netroufá odhadnout. Podle jeho slov ho trápí hlavně problém rozbitých nábřežních zdí ve městě, s jejich opravou prý Povodí Labe stále nezačalo.

Podle něho jsou nebezpečné a bez jejich postavení údajně ani nelze opravit některé důležité silnice. Zdi navíc podle něho mohou chybět při případné další povodni.