Výuka začala o hodinu později na základních i středních školách. „Některé se k akci připojily jen symbolicky. Zavřené ráno dočasně zůstaly i některé mateřinky. Celkem se do stávky mohlo zapojit asi 900 lidí,” řekla předsedkyně školských odborů v Libereckém kraji Alena Losová. Účast podle ní ale mohla být vyšší. Mateřských, základních a středních škol je v regionu 504.

„Když vezmu Moravskoslezský a Jihomoravský kraj, kde se připojilo hodně škol, tak jsem myslela, že to bude v Libereckém lepší,“ řekla Losová. Čekala, že více škol zůstane zavřených. „To se až tak nepodařilo,“ dodala šéfka odborů. O tom, kdo se připojil symbolicky, zatím přesné informace neměla.

„Ve správním obvodu Turnov se stávkovalo na Základní škole 28. října. Protestovalo 33 pedagogických pracovníků z celkového počtu 42, čímž byl vzdělávací proces školy de facto ochromen. Na Základní škole v Mírové pod Kozákovem stávkovalo 8 pedagogických pracovníků z celkového počtu 8, situace tak byla identická, sdělil René Brož, vedoucí odboru školství, kultury a sportu turnovského městského úřadu. O zajištění žáků v době stávky se v obou zařízeních postaraly školní družiny.

Na liberecké Střední odborné škole a gymnáziu v ulici Na Bojišti se k protestu připojilo asi 35 pedagogů z šesti desítek. Studentů se stávka nedotkla, výuka se nepřerušila. Pedagogové se připojili podpisem. „Učitelé, kteří se nepřipojili ke stávce, mají normální výuku. Těm, kteří se připojili, první hodina odpadla,“ řekla zástupkyně ředitele Daniela Hejátková.

Na potíže se museli připravit rodiče předškoláků, kteří navštěvují libereckou mateřinku Pramínek. Školka se běžně otevírá už v 6.30 hodin. Dnes mohli rodiče děti přivést až o dvě a půl hodiny později. „Dětí máme zapsaných 86, ale chodí jich v průměru tak pětašedesát,“ uvedla hospodářka školy Hana Knajblová.

Učitelé protestovali proti plánovaným změnám v platových tarifech. O jejich zařazení do příslušné platové stupnice by totiž už neměla rozhodovat délka praxe, ale ředitel školy. Losová se domnívá, že na slabší podpoře v Libereckém kraji se podepsalo celospolečenské klima. Na vině je podle ní i ministr školství Josef Dobeš (VV). „Tím, jak vede platovou politiku od začátku svého fungování, se mu podařilo rozdělit pedagogické sbory,“ dodala. Ministr dnešní akci odsoudil.

(čtk, aš)