„Ztvárňuje Súdána, posledního samce severního bílého nosorožce na světě, a to v životní velikosti. Vysoká je bezmála 180 centimetrů a váží téměř 5 tun,“ oznámila Miroslava Kameníková, mluvčí dvorské radnice, která si sochu za 384 tisíc korun objednala.

Umístění sochy trvalo několik hodin. V pondělí ráno nejprve došlo k usazení pískovcových částí, kolem poledne kováři složili přímo na místě z železných profilů hrudní koš zvířete. V okolí sochy jsou drobné oblázky různé velikosti, tzv. kačírek. V soše je ukryt tubus, ve kterém jsou kromě vzkazu pro budoucí generace uloženy také dobové noviny a další drobnosti.

Dominantu pro dvorský kruhák vytvořili místní umělci - autorem původního návrhu a pískovcových částí sochy je kameník Jan Brož, železné části vyrobil umělecký kovář Pavel Vágner. „Výroba plastiky trvala přes čtvrt roku. Kamenické práce probíhaly v kamenolomu v Dubenci, odkud pískovcové kvádry pocházejí, kovové části vznikaly v kovářské dílně Pavla Vágnera,“ uvedla Kameníková.

Město ke spolupráci při výběru námětu pro sochu nechalo hlasovat občany. Ze čtyř finálních návrhů jednoznačně vyhrál motiv zoo nebo motiv zvířete zoo. Na základě návrhu Jana Brože byl nakonec vybrán nosorožec, který odkazuje na místní zoologickou zahradu.

„Navíc Súdán symbolizuje také vyhynutí jednoho druhu vlivem chování a jednání člověka. V loňském roce musel být ze zdravotních důvodů utracen a na světě tak už zbývají pouze dvě samice nosorožce tuponosého severního bílého,“ připomněl dvorský starosta Jan Jarolím.

V Trutnově u chatové osady Za Komínem shořel v neděli nad ránem rodinný dům.
Sousedé zabránili tragédii. Pomohli dostat lidi z hořícího domu