Na hřebenech Krkonoš je 90 až 110 centimetrů sněhu, vyplynulo z dnešních informací Horské služby Krkonoše. Druhý lavinový stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. Třetí stupeň v Krkonoších platil od 22. prosince. Druhý stupeň lavinového nebezpečí je i na polské straně hor.

„Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá," uvedl dnes ráno Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno jasno, šest stupňů Celsia pod nulou a okolo metru sněhu, uvedla dnes horská služba.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.

První stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších poprvé v této zimní sezoně vyhlášen 26. listopadu. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 3. prosince a opět kleslo na první stupeň 7. prosince. Na druhý stupeň lavinové riziko vzrostlo opět ve čtvrtek 21. prosince a na třetí 22. prosince. Dnes kleslo lavinové riziko na druhý stupeň.

Druhý stupeň lavinového nebezpečí platí také v Jeseníkách.