„Nese název Příběh Luční boudy a zařadila se do cyklu, který jsme odstartovali už loni Příběhem Erlebachovy boudy," připomněl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Storky o chalupách nejvyšších českých hor návštěvníky zajímají a stanou se jistě zajímavým suvenýrem, který si mohou odvézt domů z dovolených . Po prvním, loňském vydání, které představilo Erlebachovu boudu, přišel letos na řadu zmíněný hotel v první zóně národního parku.
Není divu, že se místem křtu nové knížky stala právě Luční bouda, kde v pondělí odpoledne vítala hosty majitelka Klára Sovová s šéfem hotelu Stanislavem Benešem. Nápojem slavnostního aktu se tentokrát nestalo tradiční šampaňské, ale místní pivo Paroháč.
Publikaci, jejímž autorem je historik a emeritní ředitel Krkonošského muzea Miloslav Bartoš, pokřtili účastníci akce Den Krkonoš. Za účasti ministrů životního prostředí Polska a Česka Richarda Brabce a Maceje Grabowského ho v pondělí pořádali ochranáři hor.
Unikátnosti formou her
Návštěvníky na českých i polských hřebenech čekalo několik stánků, kde se zájemcům věnovali lektoři ekologické výchovy. Formou her jim přibližovali unikátnost okolní přírody. U Luční boudy byli k vidění strážci hor na koních.
Ministři a ředitelé národních parků se v odpoledních hodinách přesunuli zase zpátky pod Sněžku. Společně otevřeli nedávno opravenou Jantarovou cestu. „Její oprava se uskutečnila v rámci projektu Rekonstrukce turistických chodníků ve východních Krkonoších, spolufinancovaného na české straně z prostředků Operačního programu Životní prostředí," upozornil mluvčí parku Radek Drahný. Dodal, že jde o 500 metrů dlouhý úsek cesty, která byla v zoufalém technickém stavu a byla opravena tradiční technikou užívanou v Krkonoších po staletí, zvanou štětování. Jantarová cesta je jedním z úseků takzvané Slezské cesty. Ohraničují ji Luční bouda a polská Karpacz. Ministr životního prostředí Richard Brabec se o zmíněnou techniku živě zajímal, stejně jako o křest nové knížky pivem Paroháč. Večer odcestoval z Krkonoš rovnou do Berlína.