„Náš kraj přispívá na tento oblíbený způsob veřejné dopravy každoročně přes tři miliony korun," řekl náměstek královéhradeckého hejtmana Karel Janeček.

Síť šesti linek propojuje nejvyšší české hory ze západu na východ a z jihu na sever. Hlavní páteřní linka z Harrachova na Pomezní Boudy měří 118 kilometrů. Dalšími linkami se turisté s koly dostanou například na Špindlerovu boudu, na Horní Mísečky, do Pece pod Sněžkou či Žacléře. Cyklobusová linka spojuje i Vrchlabí s Hradcem Králové. V Krkonoších se letos cyklobusy rozjely už koncem května.

Ročně na Trutnovsku speciálně upravené autobusové linky přepraví přes 30 tisíc lidí. Cyklobusy jezdí také v Orlických horách či v Kladském pomezí.

Cyklobusy slouží také turistům v Pardubickém kraji. Tradiční spojení mezi několika částmi regionu Českomoravského pomezí na rozhraní Svitavska a Orlickoústecka jezdí mezi Jevíčkem, Vysokomýtskem a Poličkou už od roku 2006.

Každý zájemce o tuto pohodlnou službu by si měl před odjezdem důkladně přečíst jízdní řád, aby se mohl rozhodnout pro nejvýhodněji stanovenou výletní trasu s místy nástupu a výstupu. Autobusy jezdí od pátku do neděle.

(kzr)