9:50 V souvislosti se včerejším pádem laviny ze svahu Studniční hory do Modrého dolu vydává Správa KRNAP následující upozornění: 

Upozorňujeme návštěvníky Krkonoš, že zimní tyčová cesta z Modrého dolu k Výrovce je z důvodu včerejšího pádu laviny uzavřená a plně nepřístupná. Žádáme zároveň návštěvníky hor, aby nechodili v těchto dnech ani k samotnému čelu laviny a nekomplikovali tak práci záchranářů z Horské služby Krkonoše a jejich kolegů z dalších složek Integrovaného záchranného systému, včetně strážců KRNAP. Děkujeme.

-----------------------------------------------------------------------------

9.00 Trutnovská policejní mluvčí Šárka Pižlová: "Do této chvíle nám nikdo nenahlásil pohřešovanou osobu. Policisté až do půl jedenácté v noci chodili po horských chatách a případné pohřešované hledali. Nikdo však nechyběl. Zatím to vypadá tedy dobře a pod lavinou se s velkou pravděpodobností nikdo nenachází," uvedla Šárka Pižlová. K informaci o osobách viděných krátce před sesunem laviny v místě Modrého dolu pak uvedla, že podle svědků byli tito lidé později viděni u chaty Výrovka."

-----------------------------------------------------------------------------

19:20 Pro záchranku akce skončila. Je pravděpodobné, že pod lavinou nikdo nebyl. Pokud se přeci jenom někdo najde, bude se pokračovat ve spolupráci s Horskou službou na případném příletu vrtulníku či sanitek.

17:25 Zatím se nepotvrdilo, že by se v lokalitě někdo pod lavinou nacházel. Situaci komplikuje blížící se tma. Vrtulník z Hradce se proto vrací na základnu. Není však vyloučeno, že se v případě nálezu na místo vrátí. Ovšem už asi ne přímo do lavinového úseku, bylo by to nebezpečné. Případné místo přistání by se řešilo s horskými záchranáři.

16:30 Vrtulníky z Liberce a Prahy se vrátily na základnu. Splnily svůj úkol dovézt na místo záchranáře. Na místě zůstává vrtulník z Hradce Králové pro případ, že by se prokázalo, že na místě jsou zavalení lidé.

16:10 "Jsme na místě a přijíždějí záchranáři z dalších okrsků. Na laviništi jsou psi, ale zatím nic nenašli. Vypadá to, že tam nikdo není. Sice se mluvilo o třech lidech, ale pátrání to zatím nepotvrdilo," popsal aktuální situaci jeden z členů Horské služby.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Ředitel trutnovského gymnázia Petr Skokan Krkonošskému deníku sdělil, že chatu škola využívá jen v letním období. "Se studenty tam jezdíme na různé ekologické programy a podobné akce. Právě proto, že chata leží v první zóně Krkonoš a místo v zimě nemusí být úplně bezpečné, se tam v zimě nikdy nevypravujeme," ujistil ředitel gymnázia Skokan. Jak dále informoval, chatu v zimě využívají dospělí lidé, kteří si tam chtějí užít klidu. Tedy jedou tam podle vlastního uvážení a zhodnocení situace.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

15:10 Na chatě Děvín je v současné době dvanáct bývalých absolventů trutnovského gymnázia. "Teď jsem s nimi mluvila, všichni jsou v pořádku. Lavina se prohnala kolem chaty a zastavila se pod ní," řekla Deníku Michaela Volková, která vede evidenci o návštěvnících chaty. Skupina bývalých absloventů gymplu si v Krkonoších přijela odpočinout od zkouškového období. I když je chata položena opravdu vysoko a podobné situace se tam dají očekávat, mladíci podle slov Volkové strach nemají. "Jsou to dospělí lidé, ale samozřejmě je lavina zaskočila," dodala.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

14:55 „Strhla se poměrně velká lavina, máme tam zatím čtyři psovody, jsou tam lidi s vyhledávači, další postupně odjíždějí na místo. Povolali jsme i vrtulník, budeme aktivovat i ostatní okrsky Horské služby. Připraveni jsou lidé z Janských Lázní, Černého dolu, Špindlerova Mlýna, samozřejmě z Pece pod Sněžkou," potvrdil před 15. hodinou náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Výskyt lidí v místě laviny zatím záchranáři potvrzený nemají. „Někdo se v lokalitě údajně pohyboval, nemáme ale žádné hlášení o pohřešované či zraněné osobě. Nemůžeme to ale podcenit, takže všichni vyjíždějí na místo," doplnil Adolf Klepš.

„Vrtulník do oblasti Modrého dolu vzlétl z Hradce. Zatím nevíme o žádných zavalených lidech.Není to ale vyloučeno. Možná požádáme o spolupráci i vrtulník z Prahy," řekl Deníku tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák. Dodal, že posádka vrtulníku také nabere psovoda a horské záchranáře.

Chatu Děvín spravuje Nadační fond Gymnázia Trutnov už řadu let. Jak Deníku sdělila Štěpánka Ortová, ke škole Děvín patří už od roku 1947. „Tehdy ho koupila někdejší profesorka od národního správce a pak ji škole věnovala. I když přesnou historii spadlých lavin v těchto místech neevidujeme, víme, že poslední velká lavina prosvištěla kolem chaty zhruba před třiceti lety. Dnešní lavina je skutečně kuriozní v tom, že projela kolem chaty a zastavila se až pod ní," řekla Štěpánka Ortová. Zavzpomínala, jak jí pamětníci vyprávěli, že kdysi už chata Děvín stála práva v místech spadu dnešní laviny. „Jenomže tu právě lavina smetla. A tehdejší majitel pak postavil současnou chatu v místě, kde stojí dodnes. Žádná pohroma ji od té doby naštěstí neohrozila a jsme samozřejmě rádi, že ani dnes," dodala Štěpánka Ortová.

Největší laviny v Krkonoších spadly v jeden den v březnu 1956

Výběr informací o lavinách v oblasti Krkonoš (v oblasti Modrého dolu u Pece pod Sněžkou dnes odpoledne spadla velká lavina):

Lavinová činnost je v Krkonoších poměrně intenzivní. Podle stránek Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je na obou stranách Krkonoš zmapováno přes 100 míst, kde laviny padají. Jsou to především oba svahy Kozích hřbetů, závěr Kotelních a Labských jam, Úpská jáma, na polské straně pak Sněžné jámy, Kociol Lomniczki a Bialy Jar.

Podle stránek Horské služby pochází první hodnověrná písemná zpráva o zhoubné lavině v Krkonoších z 15. února 1655, kdy ve Sklenařovicích nedaleko Svobody nad Úpou strhla lavina dvě chalupy.

Podle téhož zdroje zasypaly laviny v Krkonoších od roku 1655 do roku 2004 celkem 92 lidí, z nichž 67 zahynulo. Od roku 2004 byly v Krkonoších zaznamenány další dva případy úmrtí pod lavinou. Naposledy minulý čtvrtek zemřel v Malé Studniční jámě mladý lyžař, 26. prosince 2008 pak lavina zabila šestatřicetiletou skialpinistku v takzvané Červinkově muldě mezi Luční boudou a Svatým Petrem.

Zřejmě nejtragičtější následky měl pád dvou lavin 20. března 1968 v místě Bialy Jar na polské straně Krkonoš. Sníh tehdy zavalil skupinu turistů stoupajících na Sněžku, přičemž 19 lidí zahynulo.

Soustavné pozorování a zaznamenávání lavinových sesunů začalo v Krkonoších v lednu 1954. Od té doby do konce roku 2003 bylo podle údajů Horské služby na českém území Krkonoš zaznamenáno celkem 727 lavinových sesuvů.

Za největší bývají označovány laviny, které 8. března 1956 zpustošily Obří a Labský důl. Podle údajů citovaných serverem laviny.info měla lavina v Obřím dole délku dráhy 1400 metrů a šířku 150 metrů. V Labském dole měla dráha laviny délku 1180 metrů a šířku 200 metrů.

V posledních letech zažily Krkonoše mimořádně velkou lavinu 12. dubna 2002, kdy po úbočí Studniční hory sjelo 280.000 tun sněhu. V lednu 2005 sjela do Obřího dolu velká lavina o délce zhruba 800 metrů.

Modrý důl, kde dnes spadla velká lavina, je jednou z nejznámějších lavinových drah Krkonoš. Podle údaje z webu KRNAP zde velká lavina sjela 3. února 1985. Svah se tehdy odtrhl v šířce 180 metrů a lavina projela až na dno dolu.

V Krkonoších spadla největší lavina za poslední tři desítky let

Lavina, která se včera utrhla z jižního úbočí Studniční hory a spadla do Modrého dolu, byla podle svědků a horských záchranářů možná největší v Krkonoších za poslední tři desítky let.

Lavina měla podle náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše délku přes jeden kilometr. Šíře odtrhu byla přes 200 metrů a výška odtrhu se pohybovala mezi jedním až třemi metry. Měla by to být největší lavina v Krkonoších za poslední desítky let.

Konkrétně se utrhla z lokality, která je známá pod přízviskem Mapa republiky. Právě tady totiž sníh každoročně vydrží nejdéle, nakonec tající sněhové pole získá podobu bývalého Československa. Když je zima bohatá na sníh, mocnost navátých sněhových vrstev tam dosahuje až 17 metrů.

Letos to je sice zatím mnohem méně, sněhové vrstvy jsou však kvůli počasí a srážkám posledních týdnů velmi nestabilní a v celých Krkonoších platí třetí, nejzrádnější stupeň lavinového nebezpečí.

„Na hřebenech leží kolem 120 centimetrů sněhu. Ve žlabech a na lavinových svazích je vlivem větru uloženo velké množství sněhu. Možnost pádu deskových lavin," varovali v posledních dnech horští záchranáři.

Pád laviny zachytila i kamera umístěná u Boudy na Muldě v Peci pod Sněžkou, na zvětšeném záběru je vidět, že se masa sněhu zastavila jen zhruba 30 metrů boudy Děvín.

Minulý týden si lavina v nedaleké Studniční jámě vyžádala lidský život. Při neštěstí zemřel osmadvacetiletý lyžař. Další dva lyžaři ve věku kolem třiceti let pád laviny přežili, jeden z nich skončil se zraněním v péči lékařů.

Předtím naposledy zemřela pod lavinou v Krkonoších v prosinci 2008 36letá skialpinistka, kterou sníh zasypal v Červinkově muldě.