"Za posledních 24 hodin napadlo 20 cm a za posledních 48 hodin až 40 cm nového sněhu. Sníh padal v kombinaci se západním a severozápadním větrem. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích a ve žlabech. Testy stability začínají vykazovat sníženou stabilitu," uvedl Jan Doubek z Horské služby Krkonoše.

Dnes horská služba očekává další sněhové srážky v kombinaci se silným větrem. Nad 1000 metrů nad mořem se mohou vyskytnout laviny deskové, případně laviny z nového sněhu.

"Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Doubek.

O vánočních svátcích, když platil v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí naposledy, spadlo v oblasti Kotle u Špindlerova Mlýna šest větších lavin. "Uvolněné množství sněhu už bylo poměrně veliké. Šlo o laviny z mokrého sněhu. Všechny spadly, když byl vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí, a uvolnily se samovolně," uvedl vedoucí lavinové prevence Horské služby a záchranář ze Špindlerova Mlýna Robert Dlouhý.

Lyžaři ve Špindlerově Mlýně můžou využívat rozšířenou modrou sjezdovku ve Svatém Petru.
Nové lanovky budou, parkovací dům ne. Projekt ve Špindlu narostl přes miliardu

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty. Třetí stupeň lavinového nebezpečí platí také v polské části Krkonoš.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus devět stupňů pod nulou, mírná mlha, vítr dosahoval v nárazech rychlosti 65 km/h a 150 cm sněhu, z toho 20 nového, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

První stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších poprvé v této zimní sezoně vyhlášen loni 26. listopadu. Lavinové nebezpečí stouplo na druhý stupeň 3. prosince a kleslo na první stupeň 7. prosince. Na druhý stupeň lavinové riziko vzrostlo 21. prosince a na třetí 22. prosince. Lavinové riziko kleslo na druhý stupeň 27. prosince a na první o den později 28. prosince. Lavinové riziko vzrostlo na druhý stupeň letos 3. ledna a na třetí stupeň dnes.