Například v Peci pod Sněžkou na Bramberku naměřili v devět hodin ráno –16,2° C, na Sněžce bylo – 16° C, na tamní meteostanici Českého hydrometeorolo­gického ústavu rtuť spadla na – 14° C, ve špindlerovském Svatém Petru bylo –12,6° C, na Mísečkách pak – 10,4 ° C.

Petříkovičtí rybáři bojují s ledem

Mrazy, zvláště ty noční, potrápily například rybáře v Petříkovicích u Trutnova. Na sedmi sádkách musí v těchto dnech držet pravidelné služby a pravidelně prosekávat led na přítocích. „Oboucháváme trubky stále dokola, led se už v deseti pod nulou tvoří hrozně rychle a prorůstal by až ke dnu. Kdybychom to nedělali, máme po rybách. A to by byla velká ztráta. Vždyť tam máme hlavně generační ryby, určené k výtěru,“ vysvětlil Klaus Pawel. Chovatelé ryb musejí po zákroku na sádkách dokonce v přilehlém objektu ponořit nohy, i v holinách, do vroucí vody, aby se zahřáli.

I přes vysoký mráz se vydávají na běžecké túry návštěvníci Krkonoš. „Téměř patnáct pod nulou bylo nahoře brzy poránu, ale desetistupňový mráz se teď udrží i během celého dne. Lidem mohou hrozit lokální omrzliny tváří. Je potřeba se opravdu dobře obléknout. Samozřejmě nevstupovat mimo značené cesty. Stále hrozí druhý stupeň lavinového nebezpečí,“ informoval člen horské služby Pavel Jirsa. Na hřebenech je běžkařů stále hodně. „Sloužil jsem týden na Luční boudě a chodily jich doslova mraky,“ poznamenal Jirsa.

Na silnicích zatím náledí nevzniká

Situace na regionálních silnicích je dnes i přes teploty hluboko pod bodem mrazu poklidná. V některých úsecích však díky silnému větru vznikaly sněhové jazyky. „Horší situaci než mráz vytvořil noční a ranní vítr. Na celém okrese se místy tvořily sněhové jazyky,“ informoval v úterý ráno mluvčí Správy a údržby silnic Trutnov Boleslav Strouhal. Silničáři proto v dopoledních hodinách provedli vypluhování udržovaných komunikací a také posyp nebezpečných horských úseků. Náledí na vozovkách zatím nevniká. Protože poměrně nízké teploty panují rovněž přes den, řidiči by na silnicích měli dbát zvýšené pozornosti. „Současné teploty jsou přece jen nižší a překračují hodnotu, do níž účinkuje sůl, což je zhruba osm až deset stupňů pod nulou,“ doplnil Boleslav Strouhal.

Zvířatům tuhá zima nevadí

Zatímco lidem mráz komplikuje život, zvířatům v královédvorské zoologické zahradě zima nevadí. „Zvířata jsou v pořádku, i v tomto počasí mohou jít na chvilku ven. Musíme ale dávat pozor například u zvířat, která mají velké uši, jako jsou sloni nebo nosorožci, aby venku nebyla příliš dlouho,“ uvedla mluvčí zoo Jana Myslivečková. Někteří živočichové si v současných podmínkách vyloženě libují, to se týká třeba sibiřských tygrů.