Potvrdilo se to ve čtvrtek, kdy lavina smetla tři muže ve Studniční jámě. Jeden se stihl schovat, druhý byl zavalený částečně, třetí pod masou sněhu zahynul.

„Zprávu jsme dostali v 10.44 hodin a ihned jsme na místo vyslali vrtulník. Původní zpráva od Horské služby hovořila o dvou zavalených. Jednom částečně, který se měl sám uvolnit a pomáhat druhému. Nakonec se ukázalo, že v místě byli tři lidi. Jeden se před lavinou schoval a posléze pomáhal svému částečně zavalenému kolegovi s resuscitací třetího muže. Ani s pomocí přivolaných zdravotníků se jim ale nepodařilo zavaleného oživit. Zranění byla neslučitelná se životem. Muž, který byl zavalen pouze částečně utrpěl mnohačetná poranění, hlavně v dolní části těla a byl transportován nejprve do nemocnice v Trutnově, odkud putoval na traumacentrum do hradecké fakultní nemocnice," řekl Deníku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Podcenění situace skončilo tragicky. Lavina zabíjelaDnešní pád laviny v Malé Studniční jámě nepřekvapuje odborníka na problematiku Valeriána Spustu. „Absolutně však nechápu, jak se v těch místech mohl někdo pohybovat. Je to naprostá nehoráznost a hazard se životem. Kdyby se ti kluci zajímali o aktuální situaci na hřebenech hor, nemohli se tam vydat," řekl pro Krkonošský deník.

Naposledy spadla v Krkonoších lavina, která si vyžádala lidský život, ke konci roku 2008. Nepřežila ji šestatřicetiletá skialpinistka z Prahy, více ČTĚTE zde: Lavina v Krkonoších si vyžádala lidský život.

Podcenění situace skončilo tragicky. Lavina zabíjela

Čtvrteční lavina v Malé Studniční jámě přímo zasáhla dva ze tří lyžařů, kteří se v místě pohybovali, jeden za zážitek mimo značené cesty zaplatil životem.

Vrtulník i pes

„Podle našich informací lyžař, kterému se podařilo před lavinou schovat, začal vyhrabávat zcela zasypaného kolegu. V tu dobu, přesně v 10.39 jsme dostali z místa nehody výzvu od něj i my. Po vyhrabání na pokyn dispečera sám začal s laickou resuscitací druhého skialpinisty," popsal počátek dramatické záchranné akce Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby.

Do místa sesuvu v krátké době vyrazilo patnáct záchranářů. Dispečink Horské služby zároveň kontaktoval Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje a tím pádem i vrtulník Letecké záchranné služby. Ten cestou k lavině naložil psovoda HS s lavinovým psem. „Po příletu na místo posádka i s lékařem a s naším členem okamžitě zahájila rozšířenou resuscitaci. Vrtulník mezitím naložil částečně zasypaného lyžaře a se zraněným kolenem jej transportoval k připravenému sanitnímu vozu do Pece pod Sněžkou," doplnil Pavel Jirsa.

ANKETA: Podceňovali byste v Krkonoších lavinové nebezpečí a vydali byste se do nebezpečných míst? Hlasujte či piště své názory do diskuze!

Následně lékař ukončil pokusy o obnovení životních funkcí nejvíce postiženého muže. Ten měl v důsledku nehody zranění neslučitelná s životem. Tělo pak dopravila posádka vrtulníku rovněž do Pece pod Sněžkou.

Neměli tam co dělat

„Všichni tři muži, ve věku kolem třiceti let, se pohybovali ve volném terénu, zcela mimo lyžařské trasy a bezpečné skialpinistické lokality. Tedy v místech, kde lyžaři nemají vůbec co dělat. Evidentně podcenili 3. stupeň lavinového nebezpečí, který je v Krkonoších vyhlášen," upozornil Pavel Jirsa.

Vyrazit za současné situace do těchto míst považuje i lavinový odborník Valerián Spusta za absolutní hazard se životem. „Jen během týdne prošly Krkonošemi dvě studené fronty, kdy se vítr nahoře pohyboval rychlostí kolem 110 kilometrů. Je vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí, což je nejzrádnější stav," řekl.

Jako letitý pamětník vzpomněl i na nejhorší sesuv ve svém životě. „Bylo to 21. března roku 1968. Tehdy spadla lavina na polské straně Krkonoš v lokalitě Samotnia a zahynulo v ní devatenáct lidí," připomněl Spusta. Návštěvníkům hor doporučil, aby si přečetli publikaci Krkonošské laviny, kterou Horská služba vydala se Správou Krkonošského národního parku. „Tam je všechno," dodal.

Že se lyžaři pohybovali v 1. zóně národního parku, kde je zakázaný pohyb mimo vyznačené trasy, potvrdil i mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. „Neměli tam co dělat, je to naprosto nepochopitelné," řekl Drahný. Podle něj je Obří důl z hlediska ochrany přírody jednou z nejcennějších lokalit v Krkonoších. V případě, že by muže na místě přistihli strážci parku, hrozila by jim ve správním řízení pokuta v řádech desítek tisíc korun.