Od loňského října staví v Mladých Bukách tratě pro horská kola jičínská firma Dirty Parks, která se specializuje na výstavbu bikeparků, trailových tratí a pumptracků. Před dvěma týdny otevřela nové trailové tratě v Hořicích. Bike Buky jsou společnou investicí Areálu Mladé Buky a firmy Dirty Parks. Celkové investiční náklady se pohybují okolo 5 miliónů korun.

„Bike Buky bude jediné rodinné trail centrum v Krkonoších s půjčovnou horských kol a specializovanou výukou jízdy na horském kole, v němž bude malé i velké cyklisty na začátek trailů dopravovat pro tyto účely upravený vlek,“ řekl manažer Areálu Mladé Buky Petr Maška.

Zdroj: Bike Buky

Slavnostní otevření se bude konat v sobotu 29. června, kdy si bikeři budou moct poprvé vyzkoušet modrý a červený trail a jednu enduro sekci. Tratě s vápencovým povrchem mají celkovou délku více než 4 kilometry. S výstavbou dalších trailů bude Areál Mladé Buky pokračovat i v následujících letech.

„Dobrých důvodů pro vybudování Bike Buky existuje hned několik. Především chceme doplnit stávající cyklistickou nabídku regionu a přiblížit půvaby technického ježdění i pro začínající a mírně pokročilé cyklisty. Zároveň jsme chtěli využít tu část sjezdovek, jejichž zimní úprava by byla do budoucna když ne nemožná, tak náročná a nákladná jistě. A konečně Bike Buky, společně s Bobovkou Buky a dětským parkem Hříčky Buky, dotváří svým charakterem a zaměřením ucelenou letní nabídku Areálu Mladé Buky,“ vysvětlil Maška.

Modrý trail ve Dvoře Králové nad Labem.
Dvůr Králové přidá další trail, bude spíš pro zkušenější bikery

Provozovatelé areálu se inspirovali při pojmenování tratí bývalým prezidentem Václavem Havlem, který chalupařil na nedalekém Hrádečku. „Bike Buky mají v podtitulu Kolo hrou. Hrou jsme se nechali inspirovat i při pojmenovávání nových trailů, respektive hrami Václava Havla. Modrý, dva a půl kilometru dlouhý trail se jmenuje Přespolní slavnost, červený trail dostal název Hop, pižďuchu a enduro sekce Zákopy psího vojska,“ doplnil zajímavost.

Oba traily vedou mimo sjezdové tratě. Křižují je až na konci, při dojezdu k nástupní stanici vleku. „Pro  část trailu Přespolní slavnost jsme využili terénních nerovností po zrušeném snow parku. Střední část trailu Hop, pižďuchu pak vede někdejší, rovněž v zimě již neupravovanou U-rampou,“ upřesnil Petr Maška.

Slavnostní otevření hořických trailů.
VIDEO: Největší dobrodružství nabízí Grizzly. Hořice mají lesní stezky na kola

Areál Bike Buky je určen začínajícím i pokročilým bikerům. Tratě Přespolní slavnost i Hop, pižďuchu jsou svým profilem velmi variabilní traily, které budou bavit milovníky houpavého i velmi skákavého ježdění. „Vybudování, údržbu i udržitelný rozvoj Bike Buky budeme financovat z prodeje Bajkpasů, časového jízdného na vlek. Počítáme se třemi základními tarify: 3 jízdami, 4hodinovým jízdným a celodenním jízdným,“ nastínil manažer areálu. Ceník bude zveřejněný na webu v průběhu tohoto týdne.

Nápadem na vybudování areálu Bike Buky se začali provozovatelé střediska zabývat v létě 2022. O rok později byl hotový projekt a v říjnu 2023 začala stavba, kterou provádí jičínská firma Dirty Parks. Téměř všechny pozemky, po nichž traily vedou, patří Areálu Mladé Buky. Chybějících pár metrů získal do pronájmu.

Mohlo by vás také zajímat: Noví praktičtí lékaři otevřeli v Trutnově ordinaci, přihlásilo se tisíc pacientů

Zdroj: Deník/Jan Braun