“Lidi jezdí rychle, člověk se bojí hlavně ostatních, než že by sám nezvládl jízdu. Těžko pro bezpečnost mohou něco dělat provozovatelé. Tak leda nafouknout kopec, aby se tam všichni vešli,“ řekla lyžařka Marcela Jechová.

Provozovatelé se starají především o to, aby byly sjezdové tratě kvalitně upravené. Například v Herlíkovicích u Vrchlabí se provozující společnost Snowhill ve spolupráci s O2 zaměřila na umístění ochranných sítí a matrací v místech, která by mohla být na sjezdovkách nebezpečná. „Snažíme se skutečně z pohledu kvality tratí eliminovat všechna rizika. Vybízíme lyžaře, aby jezdili s rozvahou a především používali helmy. V řadě tragických případů, které se v horách staly, by právě helma zachránila lidské životy,“ informovala mluvčí Sbowhillu Radka Záhořová.

Zároveň uvedla, že na vstupech k vlekům a lanovkám jsou umístěny cedule, upozorňující na deset pravidel, vydaných Mezinárodní lyžařskou federací (FIS), pro chování na sjezdových tratích.

Na ta striktně odkazují i představitelé Horské služby Krkonoše. „V pravidlech je všechno. Kdyby se jich lidé drželi, nebylo by vážných úrazů,“ upozornil Pavel Jirsa z HS. V některých skiareálech, například Špindlerově Mlýně nebo Rokytnici nad Jizerou, hlídají sjezdovky takzvané skipatroly. „U nás mají statut ochránců přírody, dávají pozor hlavně na to, aby lidé nejezdili mimo vyznačené tratě. Mohou dát pokutu až do jednoho tisíce korun,“ potvrdila mluvčí rokytnického areálu Renata Žalská. Je známo, že skipatroly mají v Česku například proti alpským zvykům jen omezené pravomoci. Když chytí agresivního lyžaře, nemohou mu například znehodnotit jízdenku. „Říkáme – buď zaplaťte pokutu nebo vraťte permanentku. Hříšníkům dáme vybrat a oni většinou volí tu druhou možnost,“ dodal Žalská. Každý den se na sjezdovkách pohybují dva skipatrolisté. Kontrolují a ošetřují i ochranné sítě a matrace.

Případnými nehodami na svazích se zabývají také policisté. „Prošetřujeme je pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti, tedy zda nedošlo ke zranění zaviněné cizí osobou,“ podotkl tiskový mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Dva takové případy se zraněním se staly v Peci pod Sněžkou a Mladých Bukách.

V sobotu 11. ledna na sjezdovce v Mladých Bukách mladý zahraniční turista na lyžích neúmyslně narazil do jednadvacetileté lyžařky. Žena utrpěla zranění, kvůli kterým musela být převezena do nemocničního zařízení, kde byla ošetřena a propuštěna do domácího léčení. Druhý případ šetří policisté z Pece pod Sněžkou. Na jedné z místních sjezdovek narazila mladá zahraniční turistka do třiapadesátileté ženy z Trutnovska. Lyžařka byla transportována s těžkým zraněním do nemocnice v Trutnově. Lékař uvedl, že si léčení vyžádá dobu až šest týdnů.

„Každý lyžař by měl brát ohled na nezkušené kolegy, kteří si nejsou svým sjezdovým uměním tak jisti, zvláště pak na děti, které nemají s jízdou na sjezdovkách mnohdy žádné zkušenosti,“ dodal Jiří Prouza.

10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích:

1. Ohled na ostatní lyžaře

Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění

Předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění

Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení

Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek

Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech

Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.