Kožichy, kožešiny, kožky, módní výrobky z nich a také připomenutí dlouhé historie československého gigantu. To vše je od čtvrtka k vidění v Muzeu Podkrkonoší v expozici, která připomíná význam trutnovské značky Kara. A protože jde o značku exkluzivní, českou, jež se progresivně vyvíjí i v dnešní době nejen na našem, ale i zahraničních trzích, nenechal si ujít příležitost k exkurzi ani ministerský předseda Bohuslav Sobotka. Když předstoupil ve foyer muzea před shromážděnou veřejnost, z davu se do ticha ozvalo: „Co to tam v tom Bruselu předvádíš, ty srabe?" Výtržníka sice hned vyvedli, ale přes vernisáž se přehnal mráček. Za chování křiklouna, který si evidentně zahájení výstavy spletl s politickým mítinkem, se premiérovi omluvil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Atmosféra se rychle uvolnila. Zvláště když ředitel muzea Vlastimil Málek podaroval Bohuslava Sobotku balíčkem publikací, obsahujícím vlastivědné sborníky z regionu, které vybral pro premiéra na památku z muzejní produkce. „Z archivních záznamů jsme zjistili, že jste první premiér v historii, který nás navštívil, přestože muzeum existuje 120 let. Jedinou významnou návštěvou, kterou bychom mohli srovnat s tou vaší, je návštěva rakouského císaře Františka Josefa I. v roce 1866," pronesl za všeobecného veselí Málek.

„S textilními firmami jsou spojeny hlavně životy, osudy. Lidé v nich pracovali, odvedli obrovský kus práce a pomohli k jejich prosperitě. Kara byla jedním z exportních gigantů už za dob Československa. Jsem moc rád, že značka zůstala zachována a že si dodnes vede velmi dobře. Ukazuje to, že ne všechno v rámci textilního průmyslu v minulých letech zkrachovalo. Kaře přeji dobrou budoucnost a dobrý odbyt pro vše, co dělá," komentoval expozici premiér Bohuslav Sobotka.

Jak připomněl majitel Kary Trutnov Zdeněk Rinth, lidé v ní pracovali a pracují celý život. „Historie a tradice pokračuje. Výrobky mohou lidé vidět nejen na této výstavě, ale i v našich prodejnách, kterých máme v Česku a Slovensku dvaapadesát. Do Trutnova jsem přišel v roce 1973, celou dobu jsem v Kaře pracoval a mám ke značce citový vztah. Doufám, že Kara bude dále prosperovat," dodal Zdeněk Rinth. Význam firmy a to, že zůstala v Trutnově zachována, vyzdvihl také trutnovský starosta Ivan Adamec a přidal i několik postřehů ze života: „S Karou jsem se setkal několikrát v životě. Poprvé jako křížovkář z legendy trutnovský podnik na čtyři. Když se nám narodilo první děcko, koupil jsem manželce kožich. Stál mě dvě a půl výplaty," smál se starosta. Připomněl, že Kara je generálním sponzorem trutnovského týmu ženské basketbalové ligy. Na výstavě se lidé mohou dozvědět mnoho zajímavého z vývoje trutnovského podniku od konce čtyřicátých let dodnes.