Muzeu ji věnovala manželka zesnulého profesora Marta Wolfová. Vladimír Wolf zemřel loni 23. prosince ve věku 77 let. V současné době se knihy nacházejí v bytě, ve kterém manželé společně žili. V brzké době budou převezeny do budovy muzea. „Je to pro nás nesmírnou ctí. Tohoto daru si obrovsky vážíme a paní Wolfové velmi děkujeme. Knihovna obsahuje řadu cenných titulů,“ považoval si daru Vlastimil Málek, ředitel Muzea Podkrkonoší v Trutnově.

„Manžel už jako malý kluk četl knihy o českých dějinách, konkrétně o husitství, a postupně se zajímal o další etapy naší historie. K lásce ke knihám a historii ho přivedl jeho kmotr Jan Kuběnka. Tuto knihovnu budoval už od mládí,“ objasnila Marta Wolfová.

Převoz takového počtu knih a jejich evidence zabere několik týdnů. „Chceme všechny svazky zachovat pohromadě jako ucelený soubor a uctít tak profesorovu památku. Knihy se stanou součástí odborné muzejní knihovny, budou mít zvláštní řadu evidenčních čísel a celek ponese na jeho počest název Wolfova knihovna,“ upřesnil záměry Muzea Podkrkonoší ředitel Málek.

„Profesor Wolf byl významnou osobností, která se zapsala do dějin Trutnova. Jeho vědomosti na poli historie a názvosloví byly neocenitelné. Jsem rád, že jeho odkaz tu díky paní Wolfové a muzeu i nadále přetrvá,“ připomněl starosta Trutnova Ivan Adamec.

Vladimír Wolf byl významný trutnovský a krajský historik a vysokoškolský pedagog. Rodák z Jaroměře byl děkanem Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Patřil mezi velké osobnosti regionu. Zaměřil se na dějiny Podkrkonoší a Kladska a dějiny textilního průmyslu ve východních Čechách. Získal Kulturní cenu města Trutnova za rok 2011 za celoživotní práci v oblasti historie a loni v říjnu cenu Świdnický Gryf jako Osobnost česko-polského příhraničí. V roce 2018 obdržel pamětní medaili od hejtmana Královéhradeckého kraje za pedagogickou práci a vědeckou a popularizační činnost v oblasti archeologie a historie.

Vladimír Wolf získal pro Trutnov pracoviště Fakulty veřejných politik Slezské univerzity, bakalářský obor Veřejná správa a regionální politika. Za práci ve vedoucích akademických funkcích byl v roce 2005 oceněn pamětní medailí a za rozvoj Fakulty veřejných politik Slezské univerzity mu byla udělena v roce 2013 Stříbrná medaile.

Za více než čtyřicetileté působení ve prospěch kulturního rozvoje města Trutnova a poznávání jeho historie dostal v roce 2007 Čestné uznání městské rady Trutnova. V Trutnově byl po sametové revoluci představitelem Občanského fóra. Vydal publikaci Čas změny o působení trutnovského Občanského fóra.