V muzeum techniky uvidíte 40 stabilních motorů, 40 motocyklů, automobily, ponorku a jiné technické lahůdky. V oddělení foto a radio je více než 400 fotoaparátů a 100 rádií. Milovníci historie se tady vrátí do časů, kdy svět opouští pára a začíná benzínové opojení, do časů technických vynálezů bez složité elektroniky, do dob Křižíka, rodiny Wichterlů a mnoha a mnoha dalších.
Součástí muzea jsou Kryštofovy (strojní) lázně, kde se léčí poslechem dobře seřízeného motoru, což má za následek celkové uklidnění a projeví se tak velmi kladně na celkovém zdravotním stavu. Průvodcem po ojedinělém muzeu byl majitel Pavel Bujárek. S humorem sobě vlastním odpověděl na naše otázky.
Jak jste přišel k nápadu vytvořit takové netradiční muzeum?
Na to stačí trošku hlava „poškozená“. Když začnete něco sbírat, zjistíte, že je potřeba to ukázat lidem. A tak se založí muzeum. Není to nic složitého.
Kde sháníte náhradní díly?
Ty si vyrábíme sami. Dneska je plno malých soukromníků, kteří nám dodají litinové díly na stabilní motory. Motocyklový blatník nebo součást karoserie si dokážeme vyrobit tady, protože tu je jako součást výstavy také sto let stará dílna, kde pracují historické lisy. Máme nářadí ze slavné karosárny Petera Vrchlabí, které si poradí i s touto technologií. Je to pomalejší, ale spolehlivější. Výroba je nenáročná na finance.
Pod pojmem lázně si představíme prameny a místo, kde je ticho. Vy tady máte strojní lázně. Jak se zde léčí?
Zjistil jsem, že určitá skupina lidí, asi deset až dvacet procent, se v přírodě nevyléčí. Nebaví je tahat klíšťata z těla po procházkách lesem a pořád být poštípaný od komárů. Tady se zaposloucháme do zvuku stabilního motoru. Páni se nechají opájet horkým dechem a ti se sportovním duchem si vyzkouší sílu a šikovnost při jejich natáčení. Případná sklenka dobrého nápoje a doutníček k léčbě taky pomáhá. Pomalý kultivovaný běh stabilního motoru vyléčí stres někdy za čtvrt hodiny, dvacet minut. Lékaři se o to někdy snaží i několik let. V dnešním uspěchaném světě peněz, kšeftů a stále nových vymožeností moderní doby je dobré se zastavit, odpočinout si. Zbavit se nemoci dneška – stresu – jde, jak vidíte i v našich lázních.
Ne všichni si umí představit, co to stabilní motor je a k čemu se používal.
Stabilní motory, nebo-li lokomobily, když jsou pojízdné na podvozcích, se používaly v zemědělství a v továrničkách. Byla to první síla k ulehčení práce lidí, když ještě nebyla ve městech a vesnicích zavedena elektřina. Pracovaly v zemědělství, pomocí stabilních motorů se řezalo dříví… Určitě mnozí znáte film „Na samotě u lesa“, kde pan Komárek do Slávie nechal nosit vodu a řezal dříví
Kterého exponátu si nejvíc ceníte?
Vždycky to je ten poslední. Nedávno se nám podařilo sehnat motor Wichterle, který si patentoval otec akademika Wichterleho v roce 1906. Je to Modrý Mauricius naší sbírky.
Je nejstarší nebo máte ještě starší?
Máme tady ještě čtyři starší motory. Motor Detroit pochází z Ameriky a vyrobili ho roku 1903. V Detroitu ho patentoval Čech. Firma vyrábějící tyto stabilní motory začala v roce 1913 vyrábět automobily. Stala se druhou největší automobilkou po Fordu.
Pokud by chtěl někdo muzeum navštívit, kdy máte otevřeno?
Laickou veřejnost přivítáme každý první víkend v měsíci od května do září. Jinak pracuji v dílně, a tak je možné každý den kromě pondělí mezi 10. a 16. hodinou zazvonit. Jestliže přijde větší skupinka, tak jim stabilní motory rád natočím i mimo předváděcí víkendy.
Jana Tauchmanová