Na festival, který se v Německu konal před pár dny, odjel i smyčcový orchestr trutnovské základní umělecké školy. Vystoupení hudebníků pod vedením Jany Hylské finančně podpořila obě partnerská města. Jako překladatel a organizátor doprovázel orchestr trutnovský zastupitel Petr Sobotka. „Hudba spojuje lidi různých národností, názorů a přesvědčení, proto je podpora tohoto vystoupení krok správným směrem. Pevně doufám, že i v budoucnu bude podobných akcí přibývat,“ řekl.

Bavorské univerzitní město s Trutnovem spojuje i nedávná historie. Mnoho německých trutnovských rodáků bylo totiž po druhé světové válce odsunuto právě do Würzburgu. Díky tomu tam můžeme najít trutnovskou ulici, trutnovskou zahradu, ve které si právě orchestr zahrál, a dokonce i krkonošský spolek, v jehož prostorách je možné spatřit maketu starého trutnovského náměstí.

Zajímavou skutečností je i fakt, že k uzavření partnerství mezi Trutnovem a Würzburgem výraznou měrou přispěla Susane Eisele Před válkou se narodila v Trutnově a od jejího konce žije ve Würzburgu, kde je i členkou městské rady.