Pomník v obci původně stál od roku 1938. Byl tehdy instalován na počest návštěvy prezidenta, který se zde zastavil o dvanáct let dříve při své cestě z Hořic do Dvora Králové.

Pomník měl však velmi pohnutou historii, kterou na slavnosti připomněl starosta Ladislav Příhoda. Busta byla několikrát rozbita. Nejdřív za války, kdy se o její devastaci pokoušely skupinky nacistů. Obci se tehdy Masaryka podařilo zachránit a uschovala ho na půdě tehdejší školy. Po válce byl opravený pomník odhalen podruhé, ale na jeho zničení se pro změnu podílela nechvalně známá totalitní padesátá léta minulého století. Tehdy zůstal zachován jen hrudník busty, hlavu už nikdo nenašel.

V obci pak trčely do nebe jen dva prázdné kamenné sloupy, a tak se radní rozhodli, že bustu nechají obnovit. Repliku původního pomníku vytesal z pískovce sochař a pedagog z hořické sochařské školy Rudolf Huťa. „Byla to pro mě zajímavá zkušenost a práci jsem dělal s radostí,“ poznamenal pro Deník autor. Na odhalení busty se sešli lidé z Trotiny i přilehlých obcí v hojném počtu. Mnozí si pamatují druhé odhalení busty po válce, a tak její nynější obnovu vítají.

„Druhou bustu Masaryka si pamatuji jako kluk, když tady byla. Je dobře, že je opět zpátky,“ dodal například Otakar Vondrouš.

Vytvoření repliky přišlo na 72 tisíce korun, tedy zhruba na desetinu místního rozpočtu. Obci se nepodařilo dosáhnout v rámci mikroregionu na dotaci z kraje, o kterou požádala. V malé Trotině žije 71 stálých obyvatel, není zde škola, hospoda a nepůsobí zde žádné společenské organizace. Odhalení památníku v den včerejšího svátku se pro lidi zjevně stalo příležitostí k tomu, aby se veřejně společně sešli a také si popovídali v bývalém kravíně, kde pro ně bylo přichystáno občerstvení.

„Každá akce, kde se lidi sejdou, je fajn,“ shodovali se nejen místní občané, ale i rekreanti, kteří tu mají koupené chalupy.