Kroky návštěvníků Krkonoš směřují v letním období velmi často také k polským sousedům. Oblíbenou destinací je Park miniatur památek Dolního Slezska v Kowarech. Vystavují tam nejhezčí a nejvýznamnější architektonické památky regionu. Jsou mezi nimi i dvě zajímavé stavby z Krkonoš vrchlabský a jilemnický zámek.

„V letošním roce jsme dokončili miniaturu zámku Moszna z opolského vojvodství a kostel Míru svatého Ducha v Jaworu," říká tvůrce a majitel Marian Piasecki. Model zámku patří svými rozměry 5 x 3, 5 metru mezi největší modely v Parku. Návštěvníci obdivují nejen skleník, ale také živé rostliny a tryskající fontánu před hlavním vchodem.

Zmenšená církevní stavba se poprvé představila veřejnosti v polovině června letošního roku při koncertu, který se uskutečnil ve skutečném kostele Míru svatého Ducha v Jaworu.

Flašinet navodí atmosféru dějin

Na úpatí Sněžky probíhaly v 19. století trhy, při kterých turisté ochutnávali regionální produkty nebo točené pivo a příchozí zdravil svými melodiemi flašinetář. V Parku si může vžít do role flašinetáře každý návštěvník.

Zámek Wojanow získal dvojče první

Modely umístěné venku musí čelit rozmarům přírody. „ Naši modeláři v období vedlejší sezóny provádějí drobné opravy modelů. Ne vždy je však rekonstrukce možná tak, jak bychom si představovali. Rozhodli jsem se proto, že vyrobíme některé miniatury znovu. Jako první jsme vybrali zámek Wojanow," vysvětluje Marian Piasecki.

Původní model se poopraví a poputuje do Niechorze, kde bude sloužit jako pozvánka Parku miniatur Dolního Slezska. Jeho místo zaujme v Kowarech identické dvojče. Procházíme-li mezi jednotlivými modely, připadáme si jako v pohádce. Zblízka vidíme každý detail, což se nám při prohlídce skutečných staveb nikdy nepodaří. A tak je na místě otázka, jak miniatura vzniká.

Vyrobit miniaturu není jednoduché

„Nejdříve modeláři zmenší na papír skutečné stavební plány v poměru 1:25. Podle náčrtku se ze sádry nebo plastelíny vytvoří prvotní forma, do které se nalije silikon. Do vzniklé formy se nalévá tekutá hmota, která za tři hodiny ztvrdne. Základ miniatur tvoří styrodur, který je těžší než voda a odolává mrazu. Při stavbě se používají i další materiály. Například umělá hmota, sklo nebo měď. Základ se dopracovává, maluje a zdobí do konečné podoby. Hodnota vystavených modelů se pohybuje od dvaceti do dvou set tisíc zlotých," popisuje Marian Piasecki. Původně specialista na bezpečnost systémů jaderných reaktorů, jehož otec byl architektem, vybudoval miniatury vybraných památek. Jsou odrazem různých architektonických stylů, období a zemí v Evropě. Park miniatur v Kowarech stojí za zhlédnutí.

(jt, jm)