Kdo byl v Peci pod Sněžkou naposledy v zimě na lyžích, nestačí se teď divit.

Přímo v centru uvidí díru jako po výbuchu. Narazí na dva mohutné jeřáby a cvrkot stavebního ruchu, který neustává ani o víkendech. V místě proslulém letitou samoobsluhou se budují horské apartmány. Celkem jich bude 88 a pojmou je čtyři velké domy. Ačkoliv se ceny pohybují od dvou do téměř jedenácti milionů, volných jich zbývá už jen deset. Developerem projektu Apartmány Svatý Vavřinec je společnost Kubík Sněžka s.r.o. Martina Kubíka, do jehož vlastnictví patřil i původní objekt. „Klasická betonová socialistická samoobsluha ve tvaru kvádru rozhodně nebyla žádnou ozdobou svému okolí," říká v rozhovoru pro Deník Martin Kubík. V květnu došlo k demolici a záhy se začalo s výstavbou.

Radikální přebudování centra Pece nemá pouze pozitivní odezvu. Moderní projekt se některým usedlíkům nelíbí. „Tohle nás tady zlikviduje," utrousí pesimisticky jeden z nich se žádostí o zachování anonymity.

V Peci místo sámošky staví apartmánové domy

Bude to změna skutečně obrovská. Místo socialistického objektu legendární samoobsluhy, sloužící lidem od roku 1979, vyrostou během dvou let čtyři luxusní domy s 88 apartmány.

MÍSTNÍ SE OBÁVAJÍ DALŠÍCH MRTVÝCH ZÓN

Projekt, který spustila květnová demolice zastaralého objektu, má vzhledem k poloze v centru horského střediska o zájem vystaráno. Turisté skrz ploty zkoumají, co tam vyroste, movitější Češi již apartmány nakoupili. „Máme posledních deset neobsazených apartmánů, z vývoje prodeje jsme překvapeni," říká manažerka projektu Apartmány Svatý Vavřinec Lenka Hrubá. Ceny se přitom pohybují od dvou až do jedenácti milionů za jeden byt.

„Vlastníci jsou z celé republiky, hodně jich je ze středních Čech, Hradecka, Pardubicka a podobně, ale přímo z našeho regionu bohužel nikdo," připouští.

„To je právě to, co nám nejvíc vadí. Byty si tady pořídí lidi ze všech koutů republiky za ceny, které jsou pro místní nedostupné, a zdejší obyvatelstvo ubývá. Stačí se podívat do Špindlu, kde sice vyrostlo 1500 nových apartmánů, ale počet obyvatel klesl o dvacet procent. Je nás čím dál méně, populace stárne, mladí odcházejí. Apartmánová zařízení se můžou změnit v mrtvé zóny, čehož už jsme svědky u jiných projektů," obává se místní krajinný ekolog Pavel Klimeš. „Rád budu překvapen, pokud to bude jinak," dodává.

DŮSTOJNÉ CENTRUM BEZ BOLŠEVICKÉ STAVBY

O nevyužité prostory, navíc na takto lukrativním místě, nestojí ani starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. „Žádné prázdné domy a postele v Peci rozhodně nechceme. Aby byly po většinu roku vybydlené, to ne, takový projekt už tady byl. Tento projekt bude fungovat na jiném principu včetně odvodů poplatků obci, s recepcí, možností objednat si pokoj," popisuje. K rozsáhlé výstavbě v centru starosta Pece říká: „Projekt, v němž soutěžilo deset renomovaných architektonických kanceláří, je velmi citlivý, s ohledem na místní lokalitu. Má čtyři samostatné dřevěné domy, stráň za nimi se zatravní. Centrum získá reprezentativní vstup, namísto nedůstojné bolševické stavby."

APARTMÁNY BUDOU V HOTELOVÉM REŽIMU

Místo zbourané samoobsluhy zajistil developer provizorní, šikovně řešenou prodejnu potravin vedle autobusového nádraží, a veřejnosti je k dispozici rovněž bezprostředně u stavby. Manažerka Lenka Hrubá ve vzorovém apartmánu vysvětluje podmínky a situaci s výstavbou. „Lidi to zajímá. My jim rádi ukážeme vizualizace, aby věděli, jak projekt bude vypadat ve skutečnosti, jaké jsou naše záměry," přibližuje.

„Naším cílem není všechno rozprodat a utéct od toho. Chceme přivést do Pece další klientelu. V tuto chvíli jsme developerem, který se po zhotovení stavby překlopí do hotelového managementu," informuje. „Majitelé si pořizují apartmány jako investici. Pořizují si je do osobního vlastnictví a buď si apartmány nechávají pro sebe nebo je, a to se děje z větší části, dávají k dispozici s tím, že my se staráme o jejich pronájem. Chceme v nich mít standardní servis odpovídající čtyřhvězdičkovému hotelu," prozrazuje plány Lenka Hrubá.

Apartmány mají velikost od 1+kk až po 4+kk. Jejich uživatelé budou využívat podzemní garáže. V rámci objektu vyroste rovněž prodejna potravin, sportu, lékárna, denní bar. Zázemí bude tvořit wellness s barem, lobby, dětská herna, herna pro teenagery, herna pro dospělé s golfovým trenažérem, vinný sklípek s vinotékou, skiboxy, úložné prostory pro jízdní kola. V objektu bude jedno podlaží komerčních prostor.

Developer chce zahájit provoz v roce 2018. Stihne se vše postavit?

Kubík: O negativních postojích víme

Developer projektu Apartmány Svatý Vavřinec Martin Kubík se vyjádřil speciálně pro Deník k situaci s rozsáhlou výstavbou v centru Pece pod Sněžkou.

Martin KubíkZdroj: ArchivProč jste se rozhodli k realizaci mnohamilionového projektu v centru Pece?
Na počátku našeho projektu jsme měli ve vlastnictví objekt v centru Pece pod Sněžkou, a to klasickou betonovou socialistickou samoobsluhu ve tvaru kvádru, která rozhodně nebyla žádnou ozdobou svému okolí. Účastníme se různých stavebních i developerských projektů a vlastníme portfolio vlastních nemovitostí. Máme rádi hory, Pec pod Sněžkou, moderní architekturu, design a výtvarné umění a rádi hledáme nové výzvy. Současně vnímáme velkou odpovědnost za to, co vznikne na takto exponovaném místě v centru Pece. Od toho všeho byl jen krůček k tomu, abychom uspořádali architektonickou soutěž, při které porota, vedená architektem Pleskotem, hledala odpověď na otázku, jaká by měla být moderní horská architektura v centru horského městečka.

Jakým způsobem bude probíhat provoz apartmánů? Místní se obávají a mají k tomu příklady z minulosti, aby se byty neproměnily v prázdné zóny?
Základním odlišením od dosavadní výstavby na českých horách je orientace na možnost organizovaného pronájmu apartmánů. Koupě apartmánu se stává pro našeho zákazníka nikoliv ekonomickou zátěží, ale uvážlivě zvoleným prostředkem pro trvalé a jisté zhodnocení úspor v podobě pravidelného výnosu z pronájmu. Ve spojení s možností využití apartmánu pro sebe se stává atraktivní investicí s pravidelným výnosem. Zvolený systém je navíc přínosem pro město Pec jako příjemce poplatků z ubytování, pro skiareál i další podnikatele v místě.

Jak vnímáte negativní názory místních obyvatel?
Víme, že u některých místních obyvatel se projevuje negativní postoj k nové výstavbě, ale s takovými názory se setkáváme pouze velmi okrajově. Drtivou většinou převažují ohlasy pozitivní. Veřejnost, vedení města i vedení lyžařského areálu v poslední době oceňuje skutečnost, že se do Pece dostává nová, náročnější klientela. Jde o hosty, kteří vyhledávají při ubytování kvalitu na úrovni čtyřhvězdičkového hotelu a stávající úroveň ubytování nynějších ubytovacích kapacit je neuspokojí. V tomto smyslu nejsme pro dosavadní provozovatele ubytování konkurencí, ale vítaným doplněním na široké paletě nabídky ubytování. Takoví hosté samozřejmě v průměru utrácejí za dobu pobytu v Peci významně větší částky a zanechávají je v místních restauracích, obchodech, u poskytovatelů služeb, atd. Obyvatelé tedy dobře vědí, že úspěch našeho projektu tedy představuje budoucí ekonomický profit i pro ně a náš projekt tedy podporují.

Jan Braun