Plánovanému převozu nosorožců dvourohých do národního parku Akagera ve Rwandě byl věnován sobotní Safariběh ve dvorské zoo. Přispěl k němu každý z 686 zaregistrovaných účastníků 34. ročníku tradičního závodu. Veškeré startovné, které účastníci hradili, totiž putovalo na speciální konto Wildlife, z něhož dvorský safari park financuje své ochranářské projekty. „Projekt vede Evropský záchovný program pro nosorožce.

Dvůr Králové je největším evropským chovatelem nosorožce dvourohého, máme jich v současnosti sedmnáct a už dvakrát jsme vraceli tento druh do Tanzánie,“ upřesnil Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové. Podle něj se má vrátit v první polovině příštího roku do Rwandy, kde nosorožci byli vyhubeni v roce 2007, čtyři až pět kusů. Nejen ze Dvora Králové, ale také z dalších zoologických zahrad v Evropě. Zvířata bude vybírat celoevropský koordinátor chovu.

ESTER GEISLEROVÁ STIHLA I FOTIT
Další finance na převoz nosorožců plynuly rovněž z prodeje pohlednic, hrníčků a stylových triček s motivem nosorožčího mláděte a sloganem Nechci být poslední. Jeho námět speciálně pro Safariběh připravila malířka Lela Geislerová. Její sestra, herečka Ester, si ve Dvoře Králové zaběhla nejdelší, desetikilometrovou trať. Skončila na 35. místě (rozhodně nikoliv posledním).

„Jsem nadšená, bylo to krásné. V zoologické zahradě jsem běžela poprvé,“ povídala v cíli Ester Geislerová. Prostředí Afrického a Lvího safari si vychutnávala. „Cestou jsem si fotila, poslouchala hudbu a když jsem nemohla, tak jsem chvíli šla. Běhám pomalu, nerada se stresuju časem a výsledkem,“ přiznala herečka, jejíž pradědeček žil ve Dvoře Králové. „A maminka pochází z Dobrušky,“ upozornila na další rodinnou východočeskou stopu.

Výtěžek ze sobotního Safariběhu sice pokryje jen malou část vysokých nákladů na transport nosorožců do Afriky, přesto jsou za něj v zoo vděční. „Nadchla mě vysoká účast. Každý příspěvek je velice důležitý, můžeme z něj financovat například výrobu přepravních beden. Přesné spočítání částky, kterou jsme získali, potrvá ještě několik dní. Bylo by úžasné, pokud by se přiblížila sto tisícům,“ odhadl Jan Stejskal.

VÍTĚZ ZAŽIL SAFARI V AFRICE
Nejrychlejší ze všech byl na hlavní trati náchodský běžec Kamil Krunka, závodící za SK Nové Město nad Metují. Deset kilometrů uběhl za 35 minut, 43 sekund.

„Je originální a atraktivní proběhnout se v místě, kde půlroku pobývají zebry nebo antilopy. Báječná myšlenka,“ řekl vítěz, který má zkušenost se safari v Jižní Africe. „Před třemi lety jsem byl v Krugerově národním parku a byl to zážitek na celý život,“ prozradil a přiblížil nevšední výlet. „Jezdíte v džípu, ze kterého můžete vystoupit jen na určených odpočívadlech. Ta jsou oplocená. Když vystoupíte mimo ně, může vám skočit na záda ze stromu levhart, v trávě může být schovaný lev nebo z vody se může vynořit hroch.“

Do dvorského safari budou vypuštěna zvířata 28. dubna, běžci proto mohli závodit v sobotu v klidu. Jak by to vypadalo, pokud by se tam objevila během závodu? „To by byly lepší časy, ale taky větší úbytky ve startovním poli,“ pobaveně odpovídal starosta Dvora Králové Jan Jarolím, který si dal v Safariběhu 5 kilometrů. „Běželo se mi lépe než loni. Safariběh je výborná tradice se stoupajícím počtem účastníků, o které je výborně postaráno. Největší radost mám, že se běhání věnuje čím dál více amatérských sportovců a dětí. Je skvělé, že se lidé hýbou. To je strašně dobře,“ zdůraznil Jarolím.