Mládě se vylíhlo přímo v pavilonu Ptačí svět v nové expozici suchého madagaskarského vádí. Je potomkem želv, zabavených pašerákům v Plzni. Ve Dvoře Králové žijí teprve rok. Zoologové mládě objevili 31. července, neznají jeho rodiče ani pohlaví. To se projeví nejdříve za pět let.

Želví mládě se inkubovalo a vylíhlo zcela bez přičinění lidí přímo v expozici a dobře prospívá. Odchovy želv paprsčitých přitom patří mezi velmi náročné. Nový přírůstek je k vidění v předsálí expozice Jedovatá Afrika v pavilonu Vodní světy.

Teplo, chlad, vlhko nebo úplné vyschnutí. Vajíčka želv paprsčitých zažívají během inkubace dlouhé až 240 dnů řadu extrémů. Právě ty ale vedou k tomu, že vývoj mláděte proběhne v pořádku. "Želvy paprsčité žijí pouze na Madagaskaru v prostředí s výrazným střídáním sezon," vysvětluje expert na plazy Pavel Moucha z dvorského safari parku.

Zoolog safari parku Jiří Hrubý se narodil v roce 1980 ve Dvoře Králové nad Labem. V patnácti letech poprvé nastoupil do zoo na brigádu na oddělení výživy. Jako zoolog pracuje sedmnáct let
Sloni jsou velmi inteligentní, ale také hodně nebezpeční, říká zoolog

"Péče o vajíčka v inkubátoru je skutečná alchymie. Ani s nejvyspělejší technikou není zaručen úspěch. To, že se želva vylíhla přímo v expozici, nás nesmírně potěšilo. Potvrzuje to ideální podmínky, které zvířata mají," dodává Pavel Moucha.

Střídání ročních období

V expozici Madagaskaru v rámci pavilonu Ptačí svět žije desetičlenná skupina volně a přirozeně. "Vajíčka se snažíme z důvodu složitých podmínek inkubace odebírat, ale ne vždy kamery kladení odhalí. Jakmile želva snůšku zahrabe, je pro nás prakticky nemožné ji v rozsáhlé expozici odhalit," pokračuje Pavel Moucha.

Mládě hrocha se narodilo v pátek v Safari Parku Dvůr Králové přímo do vody přírodního jezera.
Hroší mládě se narodilo přímo před zraky udivených návštěvníků v dvorské zoo

Želvy paprsčité přišly do Dvora Králové přesně před rokem, když zoologové dokončovali v Ptačím světě rekonstrukci vstupní haly. Ta dnes připomíná suché kaňony řek, tedy typické prostředí želv paprsčitých. Také střídání ročních období je tu součástí chovatelské praxe. Zvířata totiž stimuluje k páření. Vylíhnutí malé želvy navíc dokazuje, že poskytuje ideální podmínky i pro vývoj mláďat ve vajíčku.

Vylíhnutí mláděte znamená šťastný konec složitého příběhu celé skupiny. Do safari parku se totiž želvy dostaly coby konfiskát. "Přišly k nám z plzeňské zoo, která je měla v dočasné péči po zabavení pašerákům," připomíná Pavel Moucha. V budoucnu mládě nejspíš nezůstane ve Dvoře Králové. Mělo by se stát součástí záchranného programu v jiné zoologické zahradě.

Před úvodním buly vzdali účastníci utkání hold zemřelému Miloši Říhovi.
Ticho a potlesk pro Miloše Říhu. Pak souboje Východočechů se Slavií a Jabloncem

Želva paprsčitá je endemit Madagaskaru. Obývá suché oblasti jihu a jihozápadu ostrova, kde se kvůli překotné lidské činnosti dostala na pokraj vyhubení. Podobně jako například třetina druhů lemurů je kriticky ohrožená. Její stavy přitom nadále povážlivě klesají.

Ohrožuje je přímý lov pro konzumaci, odlesňování, zemědělská činnost a s ní spojené cílené vypalování nebo právě nelegální obchod s domácími mazlíčky. V posledních letech se odchovy v péči člověka začínají dařit, stále však patří mezi nejsložitější disciplíny.