Ošetřovatelé pečují o mláďata v odchovně pavilonu Ptačí svět. "Pelikáni jsou naše rodinné stříbro. Na světě najdete jen málo chovatelů, kteří by měli větší úspěchy. Sezona u nás začíná v listopadu přesunem chovných ptáků do zimoviště a probíhá do dubna," vysvětluje dvorský zoolog Michal Podhrázský.

Ošetřovatelé malé pelikány krmí šestkrát denně od sedmi ráno do půl šesté večer. "Předkládají jim drobné rybky, zejména střevličky naložené v enzymech. V dospělosti pak na každého pelikána bílého připadne denně něco kolem 1,5 kila sladkovodních ryb denně," popisuje Michal Podhrázský.

Safari Park Dvůr Králové oslavuje blížící se Den opic (14. prosince) zcela mimořádným přírůstkem. Pár kočkodanů bělonosých přivedl na svět mládě, které je jediným svého druhu mimo Afriku.
Narodilo se mládě kočkodana. Dvorská zoo je jediná na světě, kde se rozmnožují

Díky intenzivnímu krmení malý pelikán během prvního týdne života takřka zdvojnásobí svou váhu. Například první předvánoční mládě se vylíhlo 17. prosince s váhou sotva 122,6 gramu a 21. prosince již atakovalo 230 gramů. V prvních třech dnech je třeba mladým ryby podávat důsledně hlavou napřed, aby se mu jejich ploutve nezasekly v krku. "Od třetího dne toto malý pelikán již vnímá a ryby si polohuje sám," přibližuje Podhrázský.

Odborníci se snaží v první řadě vracet mladé pod rodiče či pěstouny na hnízdo. Pokud to situace neumožňuje, přistoupí k umělému odchovu. Uměle odchovaní pelikáni nemají problémy se zapojením do hejna a následnou reprodukcí. Proto nemusí umělý odchov probíhat za tak náročných podmínek jako třeba v případě hadilova písaře.

Zoolog Michal Podhrázský, kurátor ptáků a plazů Safari Parku Dvůr Králové.
Krokodýl vydrží dva týdny bez potravy, zásoby si schovává u ocasu, líčí zoolog

Safari park v současnosti chová všechny tři africké druhy pelikánů a všechny je pravidelně množí. Vedle pelikánů bílých se v letošní vánoční sezoně vylíhl už také vážně ohrožený pelikán kadeřavý a postupně se začínají klubat i pelikáni afričtí. Pokud půjde vše podle plánu, mělo by se podobně podle informací zoologů jako v předchozích letech vylíhnout 20 až 30 mláďat. Část z nich dál posílí dvorský chov, část zamíří do jiných zoologických zahrad.

Jakmile se brány safari parku znovu otevřou, budou moci vývoj malých pelikánů pozorovat přes skleněné okno i všichni návštěvníci. Zatím je mohou alespoň symbolicky pozvat na rybu v rámci kampaně Pozvi zvíře na oběd.

Zvířata v zoo nemají zábavu v podobě návštěvníků. Pro zpestření proto dostaly některé šelmy jídlo stejně jako teď vydávají restaurace: do krabičky s sebou.
Safari parku pomáhají nedostižné surikaty či žirafy, na scénu se připlazí mamba