„Přijímáme klienty nejen ze Semil, ale i z okolí. Například z Liberce, Jablonce a máme zde klienty dokonce z Prahy,“ pochlubil se semilský místostarosta Vladimír Šimek. Město preferuje klienty, kteří pobírají příspěvek na péči (v kategorii 3 a 4). Kdo je v první třídě závislosti, nepotřebuje podle radnice služby domova důchodců. V současné době je v Domově pro seniory asi 10 volných lůžek. Radnice dokonce uvažuje, že pokud se neobsadí, tak je časem využije pro potřeby Domovinky, která má v Semilech vzniknout. Přesto mají dosud důchodci možnost žádat o volné lůžko.

„Když sociální komise klienta doporučí, je jeho umístění bez čekání. Komise se schází jednou za měsíc a půl, což je jediná doba, kterou je nutno vydržet,“ upřesňuje starosta Semil Jan Farský. Semily jsou tak z hlediska času – který je pro starší spoluobčany nepřítelem – nejpřívětivějším městem.

V Semilech se nečeká, v Turnově ano

Zatímco devítitisícové Semily mají domov důchodců pro 130 obyvatel, bezmála patnáctitisícový Turnov nabízí v domově důchodců „jen“ 71 lůžek. Tento nepoměr se projevuje tím, že v Semilech je každý žadatel umístěn a v Turnově se čeká. Čeká se dokonce tak dlouho, že podle výroční zprávy, kterou Zdravotně sociální služby Turnov vydali za rok 2008, bylo 33 žádostí vyřazeno pro úmrtí klienta. A navíc, z celkových 84 žádostí jich pouze 20 bylo vyřízeno kladně. Závěr? Kdo z důchodců netrvá na životě v Turnově a potřebuje pokoj, s otevřenou náručí ho budou čekat v Semilech.

Senioři se dočkají nové zahrady

Důchodci v semilském Domově pro seniory využívají dvoulůžkové nebo jednolůžkové pokoje. Průměrně platí 8 tisíc korun, denně to dělá od 280 do 300 korun. V této částce je zahrnuta strava i ubytování.

Prostředí Domova pro seniory v Semilech má podle místostarosty Šimka brzy projít výrazným omlazením. Nákladem 1 100 000 korun dojde k rekultivaci asi 1500 metrů čtverečních plochy za domovem, kde se dnes nachází louka. Vyrůst zde mají cestičky, altánky a jezírka, doplněné nezbytnými lavičkami, aby senioři měli kde trávit slunné dny. Úprava plochy bude provedena z rozpočtu Sociálních služeb a města Semily.

Tomáš Lánský