Zbourala totiž budovu Polyformu, která měla být zčásti jenom rekonstruována. Úřady nyní požadují, aby stavebník vrátil vše do původního stavu, což ovšem již nelze.

„Budova Polyformu byla zčásti určena k demolici, zčásti jenom k přestavbě. Firma ale zbourala celou budovu, čímž porušila zákon. Stavební povolení totiž není v souladu s územním rozhodnutím,“ řekl Deníku Martin Hilpert, vedoucí semilského stavebního úřadu. Společnost Jaroslav Třešňák – Horova (dále jen JTH) získala stavební povolení ve zkráceném stavebním řízení institutem autorizovaného inspektora, nikoliv stavebním úřadem. Ten jediný ovšem může rozhodovat. Demolice tak byla neplatná.

„Z pohledu stavebního úřadu bylo započato s nepovolenou stavbou, protože faktickým zbouráním staré budovy byla již zahájena práce na novostavbě, která z hlediska územního rozhodnutí povolena nebyla. Po zjištění nesrovnalostí stavební úřad stavebníka vyzval k bezodkladnému zastavení prací a zahájí řízení o odstranění nepovolené stavby, které se v případě bourání bude týkat obnovení předešlého stavu budovy,“ informoval Martin Hilpert. V praxi by to znamenalo znovupostavení Polyformu.

Že k němu nedojde je jisté, neboť stavební firma ani deset dní po výzvě stavebního úřadu k zastavení stavby s pracemi neskončila. Aktuálně se betonují nové základy budoucího obchodního centra. „Podali jsme tedy stížnost na postup autorizovaného inspektora, který stavbu ve zkráceném řízení povolil,“ doplnil Hilpert.

Autorizovaný inspektor nahrazuje stavební úřad a vydává jeho jménem povolení. Má zjednodušovat a urychlit stavební řízení. V případě Polyformu ovšem povolil něco, co odporuje územnímu rozhodnutí. Podle mnohých se tak mohlo stát schválně. JTH se totiž zavázal, že kromě supermarketu Lidl postaví i společensko – obchodní centrum, které by s Lidlem bylo spojeno pasáží a nacházelo by se právě ve zmíněné zbourané části Polyformu na Vejvarově nábřeží.

Supermarket? K čemu?!

Právě o této druhé části vznikají pochyby, že vůbec vyroste. Mnozí obviňují investora, že postaví pouze supermarket a demolicí zbytku Polyformu si jen usnadnil práci.

Výstavba obchodního centra i vše, co tomu předcházelo, vyvolávalo v Semilech vždy velké emoce. Půjde totiž už o pátý supermarket v devítitisícovém městě, navíc na velmi exponovaném místě. Jedním z největších odpůrců byl starosta Semil Jan Farský. Je jím dodnes. „Pouze se více a více utvrzuji v názoru, že nový supermarket nepřinese městu nic dobrého. Urbanisticky, ekonomicky i dopravně způsobí jenom komplikace. Město získá to, co nepotřebuje,“ uvedl pro Deník.

Firma JTH se k problému nevyjádřila, své stanovisko slíbila zaslat mailem. O dalším vývoji v kauze „Polyform“ vás budeme informovat. Připomeňme, že součástí obchodního centra v Semilech má být například Řeznictví Procházka, Euro nábytek, KIK Textilien, Česká lékárna a.s., a několik dalších obchůdků s drogerií, kavárna nebo oděvy.

Tomáš Lánský