Současná kapacita domova je 74 lůžek. Po nové stavbě se zařízení v Tmavém Dole rozroste o dalších 83 nových sociálních lůžek. Kraj plánuje v budoucnu také opravit stávající budovu za dalších přibližně 31 milionů korun. Celkové náklady modernizace domova důchodců se pohybují ve výši 156 milionů korun bez DPH.

„V rámci nové výstavby budou nejdříve zdemolovány stávající budovy prvního oddělení a kanceláří. Místo nich vznikne jeden třípodlažní objekt, kde budou umístěni jak klienti, tak administrativní pracovníci. Potřebujeme nejen zvyšovat kapacity sociálních lůžek, ale také dbát na komfortní potřeby klientů. Nepovažuji za vhodné, aby všechny pokoje měly sociální zařízení na chodbě, jako je tomu doposud. Po rekonstrukci budou mít jednotlivé pokoje vlastní sociální zázemí,“ vyzdvihl důležitost rekonstrukce náměstek Vladimír Derner odpovědný za oblast sociálních věcí.

Zájemci mohou podávat nabídky do 4. listopadu s tím, že přepokládaná hodnota zakázky a zároveň maximálně přípustná nabídková cena je 125 milionů korun bez DPH. "Výstavbu zaplatí kraj ze svého rozpočtu. Vybavení oddělení vysoutěžíme samostatně v průběhu stavby," upřesnil radní Václav Řehoř, odpovědný za oblast investic.

Domov důchodců v Tmavém Dole.
Kraj postaví nové domovy pro seniory, investuje do Barevných domků

V budoucnu ještě kraj opraví stávající budovu s dalšími 36 lůžky za přibližně 31 milionů korun bez DPH. Odhadované celkové náklady modernizace domova důchodců jsou 156 milionů korun bez DPH.

Královéhradecký kraj disponuje přibližně 2 500 lůžky v zařízeních určených pro seniory. Pro zachování dostupnosti této služby je potřeba do roku 2026 vybudovat dalších téměř tisíc nových lůžek.

Domov důchodců Tmavý Důl je krajskou příspěvkovou organizací. Poskytuje sociální služby pro osoby starší 65 let a jeho současná kapacita je 74 lůžek.

Provoz Domova důchodců v Tmavém Dole je úspornější.
Provoz Domova důchodců v Tmavém Dole je úspornější