Majitelé psů by měli vědět, že pokud mají správně očkovaného čtyřnohého kamaráda, nebezpečí nákazy je velmi nepravděpodobné. Přesto čtyři očkovaní psi parvovirózou onemocněli. „Šlo výhradně o štěňata a u každého z nich jsme objevili ne zcela dokonalou vakcinaci. Dva jsme zachránili,“ informoval trutnovský veterinář Stanislav Novotný.

Základem naděje na vyléčení je včasná návštěva lékaře. Nemocné zvíře je velmi rychle nemocí decimováno, v důsledku zvracení a průjmů dehydruje a je potřeba pro něj okamžitě zajistit infuze. „Prevencí je především zmíněné očkování. Virus je totiž dost vytrvalý a v trusu vydrží i několik let, takže i v uschlém exkrementu třeba v trávě,“ oznámil veterinář.

Zdrojem viru je právě trus infikovaných psů, ale obsažen je i ve slinách, zvratkách a moči. Zástupci radnice doporučili vyhnout se místům, kde je vysoká koncentrace psů, venčit zvířata na vodítku, nejlépe s náhubkem. Při zvracení a průjmu je třeba okamžitě kontaktovat veterináře, jde o hodiny.

Pro desinfekci postačí prostředek SAVO. Po dohodě s úředníky města došlo dnes k určitým preventivním opatřením v psím útulku. „Do odvolání je zrušena možnost venčení psů a jsou zde omezeny návštěvy a příjem psů na hotel,“ oznámila mluvčí města Michaela Dědková.

Návrh pěší zóny s javory u Staré radnice.
Nová pěší zóna? Vzrostlé stromy, lavičky, stojany na kola a voda