Práce na novém kinosále trvaly dva měsíce. Jeho vybudování přišlo na více než pět milionů korun, řekl dnes novinářům jednatel městského kulturního centra Lukáš Hajn. První projekce se uskuteční 8. září. Filmové fanoušky čeká komedie Jiřího Vejdělka Muži v naději.

Digitální kino pojmenované Sféra nabídne celkem 102 míst. Stačili je připravit během letních prázdnin. V kině se bude promítat denně. Ve všední dny dvakrát, od 17:00 a 19:30, v sobotu a v neděli přibudou ještě odpolední filmy pro děti. Ty začnou v 14:30. Premiéry bude kino uvádět vždy ve čtvrtek, pro milovníky artových filmů bude vyhrazeno ve středu.

Zájem o nové kino je podle Hajna značný už v těchto dnech. „V tuto chvíli nám stále zvoní telefony, posílají se maily, lidé už chtějí kupovat vstupenky,“ řekl šéf kulturního centra a dodal, že je sál dokonce ještě před otevřením pronajat už pro dvě komerční akce.

V září a v říjnu kino čeká dvouměsíční zkušební provoz. V příštích týdnech mohou návštěvníci přijít například i na projekci úspěšných 3D filmů za zvýhodněnou cenu 30 korun. Podobná nabídka by podle Hajna nemusela být poslední. „V tomto trendu budeme chtít pokračovat. Pokud lidé budou chtít chodit na půl roku nebo rok staré filmy, není to problém,“ dodal.

Budova dosavadního turnovského kina Bio Ráj patří městu. Biograf se nacházel v areálu bývalých kasáren v Žižkově ulici. Technologicky byl zastaralý, pro potřeby města příliš velký a rekonstrukci by potřebovala i sama budova. Kulturní centrum Turnov ji bude mít ve správě až do konce roku 2013. Poté by ji město chtělo prodat. Čeká se však na nový územní plán, aby ji případný vlastník mohl využít ke komerčním nebo bytovým účelům.