Do vedení města vyslalo zástupce všech osm kandidujících stran. Vítězné sdružení Žít v Úpici, které jako jediné získalo tři mandáty, skončilo v opozici. Tam se ocitla i druhá nejúspěšnější strana ANO 2011. Starostou se naopak znovu stal Jaroslav Hůlek, jehož ČSSD skončila až čtvrtá.

Přestože se zastupitelé na mnoha podstatných věcech shodli napříč spektrem, zásadním způsobem je rozdělila investice do dvou chátrajících domů na náměstí. Zatímco místostarostové prosazovali nákladnou přestavbu, opozici investice za 35 milionů korun na dluh leží v žaludku doteď. Dlouhé pře nakonec letos v září skončí otevřením centra.

Kultura byla obecně jedním z odvětví, do něhož radnice neváhala investovat. Úpice po letech dokončila opravu národní kulturní památky Dřevěnka, za desítky milionů korun postavila zmiňované kulturní centrum, za pomoci dotace opravila i chátrající městské divadlo. „Věřím, že všechny investice pomohou životu ve městě a vnímání Úpice. I budovy na náměstí, kvůli kterým bylo tolik povyku,“ řekl před časem starosta Radim Fryčka, který Hůlka nahradil v roce 2016.

KE KOUPALIŠTI DALEKO
Výrazného zlepšení zázemí se dočkali i sportovci. Atletický ovál na Lánech dostal tartanový povrch, přibylo tu hřiště s umělým povrchem na malou kopanou. Právě v současných dnech vyrůstají tenisové kurty s nejmodernějšími parametry.

S komplikacemi a časovými posuny se městu podařilo vyřešit také trable s poničenými komunikacemi a odstavnou plochou za místní poliklinikou.

Naproti tomu dlužní zastupitelé zůstali v případě stavby koupaliště. Dlouhá léta přemítanou otázku na nátlak opozice radnice otevřela až v posledních měsících a zadala vypracování studie na přebudování požární nádrže v Radči.

BEZPEČNOST
Velkým tématem po celý čtyřletý mandát ovšem byla bezpečnost. Město stále tíží soužití starousedlíků s nepřizpůsobivými obyvateli, kteří se do Úpice přistěhovali. Radnice vytipovaná místa osadila bezpečnostními kamerami. Navzdory policejním číslům o snížení počtu kriminálních činů se v anketě, kterou město uspořádalo v roce 2016, lidé většinově vyjádřili, že se v Úpici necítí bezpečně. Podle autorů ankety z výsledků vyplývá, že obavy obyvatelstva způsobuje vysoký počet Romů či drogově závislých.

Úpice po krizovém roce 2013 zakázala nonstopy a herní automaty, zvýšila také intenzitu spolupráce s Městskou policií Trutnov. Zřízení vlastní policie však odmítla, zejména kvůli vysokým nákladům.
Výsledky ankety se ale vedení města snažilo bagatelizovat. Podle radnice neměly vypovídací hodnotu, protože na otázky neodpovídal dostatečný počet lidí.

„Výsledky nepřekvapily. Ale myslím, že neodpovídají realitě,“ řekl tehdy místostarosta města Karel Šklíba. „Pocit nebezpečí v lidech pouze přetrvává,“ okomentoval odpovědi obyvatel.