S cílem uklidnit situaci ve městě vyšle radnice od pátku do ulic vlastní strážníky. Bude to poprvé od 90. let, kdy v Úpici existovala městská policie. „Vím, že to není všelék, zřízení městské policie určitě nevyřeší všechny naše problémy,“ říká starosta Úpice Petr Hron. „Ale je to součást opatření, která mají pomoct ke zlepšení bezpečnostní situace v Úpici tak, aby lidé neměli strach, nebáli se chodit večer po ulicích,“ dodává.

Úpičtí strážníci budou pracovat ve dvanáctihodinových službách, nejčastěji se budou pohybovat v nejrizikovějších oblastech. Jejich pozornost se soustředí také na nejproblémovější dny, pátek a sobotu večer. „Věřím, že hlídka situaci zklidní, zaměří se hlavně na pořádek, vandalismus. Bude spolupracovat se státní policií. Není cílem, aby městská policie vydělávala do rozpočtu peníze. Hlavní cíl je, aby lidem pomáhala a byla jim vždycky po ruce,“ zdůrazňuje starosta.

Ilustrační foto
Úpice nesehnala strážníky. Zatím má jen velitele

Až dosud Úpice využívala služeb Městské policie Trutnov, jejíž strážníci zajížděli do Úpice podle veřejnoprávní smlouvy na 13 hodin týdně. "Zástupci Městské policie Trutnov nám pomáhali s přípravami zřízení naší vlastní městské policie. Patří jim poděkování,“ oceňuje Petr Hron.

Ačkoliv se Úpice rozhodla zřídit vlastní městskou policii k 1. listopadu, dlouho nemohla najít prakticky žádné adepty. „V jednu chvíli vypadala situace zoufale, do prvního výběrového řízení se nikdo nepřihlásil. Pak se karta obrátila a mohli jsme si dokonce vybírat. Podařilo se nám nabrat plný počet osob, který jsme si schválili, tedy ve formátu 4 strážníci, 1 velitel, 4 civilní osoby na kamerový systém,“ popisuje starosta.

Rychle se naopak povedlo vybrat ve výběrovém řízení velitele Městské policie Úpice. Povede ji bývalý profesionální voják Martin Pilát z Červeného Kostelce, který mimo jiné sloužil sedm let v Jaroměři-Josefově. "Má obrovské zkušenosti, to jsme přivítali," vysvětluje Hron.

Tři strážníci ještě musí absolvovat měsíční vzdělávací kurz na škole v Praze a do služeb se zapojí 18. prosince. Do té doby bude ve městě dvoučlenná hlídka, na pořádek budou dohlížet velitel a jeden strážník.

Provoz Městské policie bude stát ročně zhruba 3,5 milionu korun. Služebnu pro strážníky vybudovala radnice vedle městského úřadu v místě, kde sídlila známá místní Televize JS.

Ilustrační snímek.
Strážníci do ulic! Jinak klid nebude