Domov důchodců v Žacléři poskytne jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Nabídne i žádané dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o něž pečují rodinní příslušníci v domácím prostředí. Zařízení by mělo nabízet rovněž trvalá lůžka pro seniory se stařeckými demencemi.

Za 125 milionů korun se v Žacléři zcela zásadně promění místo bývalého hornického učiliště, které po revoluci sloužilo jako turistická ubytovna. Město poskytlo nevyužívanou a zchátralou budovu kraji, který jednu část objektu zbourá, aby postavilo nový, a ve druhé budově provede rekonstrukci.

Studie pro rekonstrukci fotbalového stadionu v Žacléři.
Naděje pro nejošklivější stadion. Město řeší modernizaci areálu stoletého Baníku

„Bude to velmi pěkné, nadstandardní zařízení pro seniory,“ očekává starosta Žacléře Aleš Vaníček razantní proměnu místa v blízkosti náměstí. Na realizaci se bude podílet také město Žacléř, které bude financovat venkovní úpravy a rekonstrukci zpevněných ploch.

Moderní zařízení pro seniory v Žacléři vznikne jako nová výrazná lůžková kapacita pro současný Domov důchodců v sousedních Lamperticích, který poskytuje ubytování 52 klientům. Ten bude v provozu dál. Domov důchodců funguje v Lamperticích již od roku 1905 a původně sloužil pro vysloužilé horníky.

Ředitel Domova důchodců Tmavý Důl Antonín Stanislav. Kapacita zařízení naroste na 156 klientů.
Investice za 163 milionů. V Jestřebích horách se rozrůstá domov důchodců

Hlavní centrála domova důchodců se přesune po dokončení výstavby v roce 2022 do Žacléře, kde vznikne i moderní kuchyň, prádelna a zázemí pro většinu personálu. „Žacléřsko silně trpí nejhorším demografickým výhledem, v regionu se bude nejvíc stárnout. Nový objekt domova důchodců proto bude znamenat velkou pomoc,“ říká ředitel Domova důchodců Lampertice Viktor Selinger. „V Žacléři vznikne jedno z nejmodernějších zařízení v Královéhradeckém kraji i republice,“ dodává.

Domov důchodců v Lamperticích pokrývá i část Trutnovska a má klienty i ze vzdálenějších míst. „Velmi vyhledávanou bude odlehčovací služba, která je v současné době nejblíže ve Vrchlabí. Umožní lidem, kteří se starají o své příbuzné doma, umístit na krátkou dobu jejich rodinného příslušníka do domova důchodců například v době dovolené,“ vysvětluje ředitel.

Kraj začne stavět na jaře v Žacléři domov důchodců blízko náměstí v místě bývalého hornického učiliště.
Žacléř chce ukázat lepší tvář, přestaví náměstí. Ve městě vyroste domov důchodců

Podle Viktora Selingera se plánuje rovněž rekonstrukce Domova důchodců v Lamperticích, který sídlí ve více než sto let staré budově.

O zakázku výstavby nového domova důchodců v Žacléři byl velký zájem, ucházelo se o ni sedm dodavatelů. S nejvýhodnější nabídkou uspěla trutnovská stavební společnost BAK, která v Trutnově nedávno vybudovala moderní Středisko volného času za 197 milionů korun, podílí se na velkém stavebním projektu v trutnovské nemocnici za 183 milionů nebo v červnu dokončila přestavbu trutnovského koupaliště za 74,5 milionu korun.

V úterý 30. června bylo poprvé otevřeno veřejnosti letní koupaliště v Trutnově po rozsáhlé roční rekonstrukci.
Trutnov otevřel opravené koupaliště, příští rok přijde na řadu kino