Po pěti letech, kdy Muzeum Podkrkonoší připomnělo listopadové události výstavou Sametová revoluce a Trutnov, zvolilo letos k výročí osvěžující novinku.

Je jí divácky přitažlivá prezentace fotografií Václava Havla. Klíčovou osobnost revolučního dění odkrývají v kontextu s Trutnovskem místní slavní i méně známí fotografové a občané. Všem se podařilo zachytit unikátním způsobem milovaného prezidenta ještě i jako disidenta, který se na Hrádečku, v Trutnově i regionu ukazoval pravidelně od šedesátých let minulého století až do svého úmrtí v prosinci roku 2011.

To, že osobnost Václava Havla spjatého s Trutnovem veřejnost stále zajímá, se ukázalo na čtvrteční vernisáži. V muzeu se sešel početný dav příznivců člověka, který stál u zrodu změn v naší zemi, byl později oblíbeným a uctívaným prezidentem České republiky. A zároveň skromným mužem, který si vždy zachoval tvář, glanc, a proto také přízeň národa. Lidé s úctou a zároveň i trochou přívětivé nostalgie prohlíželi unikátní fotografie. Atmosféru okamžiků umocnily Krylovy písně v aranžích a podání skupiny Marta a Rasputin. A také autentické nahrávky momentů z ledna roku 1990, kdy Václav Havel stanul na balkoně trutnovské Staré radnice před třicetitisícovým davem. „V muzeu nemáme historické záznamy o tom, že by ve dvacátém století bylo na trutnovském náměstí více lidí, než v tento okamžik," konstatoval jeden z kurátorů výstavy Ondřej Vašata. Přiblížil pak jednotlivé panely snímků, jež jsou dějinným průřezem pohybu Václava Havla na Trutnovsku. Za zmínku z mnoha stojí například fotografie ze svatby herce Pavla Landovského, jenž se o Vánocích roku 1974 ženil v Mladých Bukách a kterému šel Václav Havel za svědka.

Unikátní jsou mimo jiné i snímky Bohdana Holomíčka ze stejného roku, kdy se Václav Havel zúčastnil zájezdového představení divadla Semafor v Národním domě.