Počáteční návrhy směrovaly k přelomu srpna a září, kdy měl Havel trávit čas na Hrádečku. „Bývalý prezident natáčí nyní film, času má málo, s asistentem jeho kanceláře jsme v kontaktu, ale termín zatím neznáme,“ řekl novinářům starosta Ivan Adamec.

Jak jsme se však dozvěděli, bývalý prezident navrhoval pro předání obou cen termín 21. srpen, a to konkrétně v rámci festivalu Open Air Music na Bojišti, který každoročně navštěvuje. Na to však trutnovská radnice nepřistoupila.

„Festival rozhodně není vhodným místem, kde by se měla předávat ocenění tohoto významu. Je to podle mne naprosto stejné, jako kdyby pan prezident uděloval na nějakém festivalu státní vyznamenání,“ vyjádřil se včera k věci starosta Ivan Adamec. Zmíněná ocenění navíc podle radnice nemají se vztahem Václava Havla k trutnovskému festivalu a s jeho sepětím s festivalem žádnou souvislost. „Jejich udělení vyplývá z působení Václava Havla v Trutnově v době totality, kdy tu tvořil, pracoval v pivovaru, žil na Hrádečku.

Město chce bývalého prezidenta zviditelnit jako osobnost, a to především v kontextu letošních oslav 750. výročí Trutnova,“ řekla vedoucí oddělení pro styk s veřejností MěÚ Veronika Svobodová. K předání ocenění tedy dojde až po sladění možných termínů do konce tohoto roku.