Rozhodli o tom v pondělí zastupitelé. Bývalého prezidenta, spisovatele a dramatika Václava Havla navrhl na udělení ceny za mimořádný přínos české a světové kultuře a propagaci Trutnova, duchovní otec Jazzince a zároveň loňský držitel této ceny, Tomáš Katschner.

Dobrým důvodem k udělení ocenění této osobnosti je podle starosty Ivana Adamce letošní 750. výročí od založení Trutnova. O Havlovi se v souvislosti s cenou hovořilo už za působení starosty Gustava Hillebranda. Bývalý prezident, který má na Hrádečku chalupu, působil za totality v pivovaru, město propagoval ve svých dílech a má k regionu letité vazby.

„Panu Havlovi jsme už verdikt oznámili, odepsal, že ho sdělení potěšilo a kulturní cenu i občanství může převzít koncem léta, kdy bude na Hrádečku,“ upozornil starosta Ivan Adamec. Kulturní komise města o čtrnácti členech letos vybírala z šestnácti došlých návrhů na udělení ceny. Václav Havel získal nejvíce, a to sedm hlasů, šest členů komise se přiklánělo k tomu, aby Kulturní cenu města Trutnova získal fotograf Bohdan Holomíček a jeden hlas získal od komise pedagog a skladatel Zdeněk Trnka.