Václav Klaus je řadu let pravidelným účastníkem Svatovavřinecké pouti. Ke Krkonoším má velice blízký vztah. „Sněžku, Pec pod Sněžkou, jakož i celou tuto oblast od dětství považuji za součást svého života,“ řekl v pátek Deníku. „Když jsem před desítkami let odpovídal na otázky, proč nechci emigrovat, vždy jsem řekl, že bych o pohled na Sněžku a Studniční horu nikdy nechtěl přijít,“ přiznal Václav Klaus.

Tradiční Svatovavřinecká pouť začne v sobotu v 8.30 hodin v Peci pod Sněžkou na parkovišti u kapličky, kde přivítá účastníky výstupu Krakonoš a pohostí je koláči. O patnáct minut později je hromadný odchod. V 11 hodin dojde na setkání českého a polského procesí u Slezského domu. V pravé poledne se uskuteční mše svatá pod širým nebem u kaple sv. Vavřince na vrcholu Sněžky.

Jako každý rok i letos vystoupal bývalý prezident Václav Klaus na Sněžku při  Svatovavřinecké pouti. Její účastníci měli za doprovod silný déšť.
Na Svatovavřineckou pouť se vyráželo v pláštěnkách, Klausovi šli na kyselo

V neděli zažije „krkonošský Václavák“ jinou událost. Valcíř trubek z Frýdecko-Místecka a pravidelný účastník závodů horských nosičů v Krkonoších a Vysokých Tatrách Zdeněk Pácha se pokusí o převratný historický milník.

Od Slezského domu ponese na Sněžku neuvěřitelných 210 kilogramů. Pod dohledem komisařů z agentury Dobrý den, kteří chtějí jeho výkon zaznamenat do české knihy rekordů, si naloží na speciální, přes dvacet kilogramů těžkou dřevěnou krosnu tři plné pivní sudy. Vystartuje v devět hodin ráno. Čas odhaduje kolem čtyř hodin.

Půjde Jubilejní cestou, která se obtáčí kolem Sněžky a je pro výstup s tak extrémní zátěží vhodnější než přímá řetězová trasa na vrchol. Ta je navíc mimořádně frekventovaná a polský Krkonošský národní park kvůli obrovskému náporu turistů rozhodl, že až do 31. srpna je možné jít řetězovkou pouze nahoru. Dolů ze Sněžky musí turisté jinou trasou.

Zdeněk Pácha při sobotním mítinku Sněžka Sherpa Cup, při kterém vynesl od lanovky z Pece pod Sněžkou přes Obří důl na Sněžku 60 kg.
Svérázný šerpa vynese na Sněžku rekordních 210 kilo

„Jsem opatrný, přeci jen jde spíše o pokus vynést zátěž přes dvě stě kilo. Váha a celková náročnost budou enormní. Hodně bude záležet i na počasí,“ upozornil Zdeněk Pácha. „Vynést 210 kilo na Sněžku jsem si však dal za svůj cíl a vynasnažím se, aby se mi to povedlo,“ řekl.

Zdeněk Pácha, valcíř trubek z Frýdecko-Místecka, se v neděli ráno pokusí o historický milník horských nosičů. Na Sněžku ponese od Slezského domu na speciální dřevěné krosně tři plné pivní sudy, celkově 210 kg.Zdroj: David Pácha

Pokud Zdeněk Pácha zvládne absolvovat trasu od Slezského domu na nejvyšší českou horu dlouhou téměř dva kilometry a s převýšením přes 200 metrů, překoná nedávný výkon Štěpána Domoráda. Majitel posilovny Nautilus ve Vrchlabí vynesl na Sněžku 20. července 170 kilogramů za 4 hodiny a 20 minut.

Kvůli českému a polskému procesí, které se vydá na Sněžku při sobotní Svatovavřinecké pouti, posunul plánovanou rekordní vynášku na neděli. V 9 hodin ráno zkontrolují a zváží jeho zátěž u Slezského domu komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den a pak už se statný valcíř vydá vstříc historickému výkonu.

Majitel posilovny ve Vrchlabí Štěpán Domorád překonal rekord. Ze Slezkého domu na Sněžku vynesl 170 kilogramů.
Štěpán Domorád pokořil rekord, na Sněžku vynesl 170 kilogramů