„Na to, že nám cedule návštěvníci ničí, jsme si už tak trochu zvykli. Ale že ceduli někdo ukradne, to je poprvé,“ kroutil hlavou vedoucí lavinové prevence Horské služby Robert Dlouhý.

Cedule z místa zmizela v průběhu uplynulých sedmi dnů. To, že chybí, záchranáři zjistili při pravidelném procházení terénu. Cedule nebyla z dřevěné tyče ulomená, ale odšroubovaná.

Mrazivé a zasněžené Krkonoše v polovině ledna 2024.
VIDEO: Meteorologové varují před závějemi. Podívejte se, jak to vypadá na horách

„Lidé nám cedule upozorňující na lavinové území běžně polepují samolepkami a jinak poškozují. Budiž. Po sezoně je buď opravíme, nebo pořídíme nové. Za celou moji profesní kariéru záchranáře si ale nepamatuji, že by byť jedna cedule zmizela. A to jich máme po celých Krkonoších celkem patnáct,“ řekl Robert Dlouhý.

Pořízení cedule není úplně levná záležitost, stojí přes 3 500 korun. Má rozměry 65 na 45 centimetrů, je smaltovaná a řemeslně zpracovaná tak, aby odolávala těžkým klimatickým podmínkám. Horští záchranáři umísťují cedule na riziková místa vždy před zimní sezonou.

Bruslení na rybníku v Dolcích v Trutnově.
VIDEO: Kluziště na Dolcích, na náměstí pod obry či návsi. Lidé vyrazili bruslit

„Samozřejmě, že nás štve ztráta cedule, za kterou je samozřejmě i spousta práce. Mnohem horší je ale fakt, že nenechavec ohrozil bezpečnost ostatních návštěvníků hor. Ukradenou ceduli samozřejmě co nejdříve nahradíme,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.

Horská služba vyzývává všechny návštěvníky hor, aby jakoukoliv manipulací, nejen s cedulemi Horské služby, neohrožovali bezpečnost ostatních turistů.

Mohlo by vás zajímat: Mráz, sníh, skialpy i kola. Podívejte se, jak to vypadá na hřebenech hor

Zdroj: Michal Fanta