Vánoce si udělají u Mrázků o den dříve. Podle hlavy rodiny to nebude nic špatného. "Nepřijde mi to jako něco zvláštního. Myslím, že každý lékař to má v hlavě nastavené, že bude někdy o Vánocích sloužit a bere to zcela přirozeně. Rodina to přijala naprosto normálně, není to ostatně poprvé. Vánoce budou doma o den dříve a to se nakonec dětem líbí," přiblížil Michal Mrázek, jak situaci vnímá rodina.

Fakt, že absolvuje lékařské služby jak o Vánocích, tak během celého roku, nepovažuje za nic mimořádného. Jako zkušený chirurg se věnuje oboru i při řízení nemocnice. "Přijde mi to korektní vůči mým kolegům. Neviděl bych v tom nic zvláštního. Jsem sice ředitel, ale zároveň lékař - chirurg a služby se mají spravedlivě každý rok rozdělit," vysvětlil ředitel nemocnice.

"Sloužím pravidelně celý rok tak pět služeb měsíčně a k tomu příslužby. O letních prázdninách je toho kvůli dovolené trochu více," upřesnil, jak často absolvuje lékařské služby.

O tom, že bude chtít skloubit direktorskou funkci s povinnostmi na chirurgii, kde do té doby pracoval, mluvil už při svém jmenování do funkce v květnu 2018. "Nemohu si dovolit svůj medicínský obor opustit," řekl tehdy.

Úrazy, bolesti břicha, žlučníkové koliky

Jak bude lékařsky vytížený na Štědrý den, to lze jen stěží odhadnout. "Někdy jsou služby o Vánocích klidné, jindy naopak. Vzhledem k poloze naší nemocnice ve Vrchlabí se o službách nejvíce věnujeme úrazům. A protože se jedná o Vánoce, kdy je na stole často bramborový salát, tak bývají dalšími případy žlučníkové koliky nebo jiné bolesti břicha," popsal zkušenosti z vánočních služeb.

Letos ovšem převládá kvůli koronavirové pandemii specifická situace. Lidí na horách je minimum. Lyžovat se sice může, ale hotely a penziony musí být kvůli vládním nařízením uzavřené. Ačkoliv jsou horská střediska vylidněná, lékaři musí být ve stálé pohotovosti.

"Jelikož se aspoň trochu lyžuje, tak je možné, že úrazů přibude," poznamenal ředitel vrchlabské nemocnice. "My musíme být zároveň připravení v rámci nemocnice na eventuální přísun dalších pacientů pozitivních na covid-19. Přál bych si jich co nejméně, aby si už konečně personál odpočinul," vyslovil jasné přání Michal Mrázek.

Nemocnice Vrchlabí má aktuálně 262 zaměstnanců, z toho 31 lékařů. V roce 2019 provedla 1200 operací a ošetřila 2929 pacientů. V letošním roce došlo vlivem pandemie koronaviru k poklesu počtu operovaných pacientů na 900 a počtu hospitalizovaných zhruba na 2300. Jednoznačným důvodem je podle ředitele covid-19.