Smrk ztepilý měřil před nedělním pokácením a zkrácením v Mostku dvacet metrů. Slavnostně se rozzáří v sobotu 2. prosince, kdy začnou na Václavském náměstí v Praze vánoční trhy. Potrvají do 6. ledna. Návštěvníci se můžou těšit nejen na rozzářený strom z Mostku, ale také na stánky s občerstvením, vánočním zbožím a ukázkami tradičních lidových řemesel. Stánky s vánočním zbožím budou otevřeny od 10:00 do 22:00, zatímco stánky s občerstvením zavírají až ve 24:00.

„Na Václavském náměstí je strom 2 metry v zemi a 15 metrů nad zemí. Smrk z Mostku se na Václavák dobře hodí, je krásně zakomponovaný mezi budovami na pěší zóně. Strom je krásný, zdravý, čistý, rovnoměrně rostlý,“ uvedl Jiří Vorlíček, dvojnásobný mistr ČR v dřevorubeckých disciplínách a majitel dřevorubeckého muzea z Ratají nad Sázavou, který v neděli v Mostku smrk pokácel.

Podle letokruhů byl smrk starý přibližně čtyři desítky let, obvod kmene měl 199 centimetrů. Z Mostku zamířil nejprve do průmyslového areálu v pražských Kbelích. V noci z úterý na středu 29. listopadu byl převezen a usazen na Václavském náměstí. Společnost Technologie hlavního města Prahy poté začala s jeho zdobením.

Pokácený strom z Mostku zamíří na vánoční trhy na Václavské náměstí v Praze.
VIDEO: Z Mostku do Prahy. Vánoční strom z Podkrkonoší rozzáří Václavské náměstí

„Strom byl hrozně vysoký, zasahoval na střechy, vedle něj stojí rodinný dům. Stejně bychom museli řešit jeho pokácení. Když jsme byli osloveni, jestli bychom strom poskytli pro vánoční trhy na Václavské náměstí v Praze, tak jsme souhlasili. Myslím, že lidé jsou pyšní, že tam bude a navíc najde využití po skončení trhů,“ řekla starostka Mostku Dagmar Včeláková. O zpracování dřeva se postarají žáci Střední odborné školy Jarov na Praze 9, kteří z vánočního stromu vyrobí zahradní posezení pro dětský domov v Dolních Počernicích. Ořezané větve zužitkuje pražská ZOO.

Zdroj: Technologie hlavního města Prahy

Firma, která má na starosti zajištění stromů pro vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze, je vybírala už v srpnu. „Výjezdní skupina pěti lidí, ve které jsou zástupci investora, přepravní firmy nebo dendrolog musí vytipovat výšku a souměrnost stromu. Řeší se dostupnost do místa, kde strom stojí, aby se k němu dostala technika, a přeprava, kudy se stromem jet, protože se musí vejít pod mosty. Přepravu schvaluje Ministerstvo dopravy,“ vysvětlil vedoucí přepravy Martin Švestka z rodinné firmy Švestka, která vánoční strom z Mostku přesunula do Prahy. O den dříve převážela vánoční strom pro Staroměstské náměstí z Pertoltic pod Ralskem na Českolipsku.

„Některé nabízené stromy nevyhovovaly požadovaným parametrům, proto jsme se museli vydat do krajů hledat vánoční strom. Našli jsme ho v Mostku, oslovili jsme obecní úřad a domluvili se. Strom je krásný, souměrný, hezky huňatý, zdravý. Úplně ideální. Předem ho zkontroloval dendrolog,“ dodal Švestka. Obec získá za poskytnutí stromu pro Prahu 10 tisíc korun.