Mike se narodil v Antverpách v roce 1985. O čtyři roky později se přesunul do Zoo Wilhelma v německém Stuttgartu, kde prožil dalších 28 let. "Loni tu však uhynula samice, která mu poslední roky dělala společnost, proto byl Mike doporučen koordinátorem chovu do jiné zoo,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý. Mike během svého pobytu v Německu stihl zplodit šest potomků.

Transport hrocha trval okolo devíti hodin. „Mike byl vzorným pasažérem, do bedny, na kterou si zvykal už týden dopředu, vlezl zcela dobrovolně a cestu zvládl bez problémů,“ říká zoolog. Po příjezdu do Dvora Králové mířily jeho první kroky do bazénu, který je součástí krytého zimoviště. „Jakmile si však všiml Huly a Mony ve vedlejším boxu, trochu se lekl, vylezl z vody a celou noc strávil na souši. Bazén ho znovu zlákal až druhý den ráno,“ doplňuje Jiří Hrubý.

Do Zoo Dvůr Králové zamířil ve stejný den rovněž ošetřovatel, který měl v Německu samce na starosti. „Mike žil ve Stuttgartu mnoho let a za tu dobu si zvykl nejen na tamní prostředí, ale i lidi kolem sebe. Přítomnost ošetřovatele ulehčí Mikovi první dny v naší zoo a výrazně pomůže s jeho celkovou aklimatizací,“ dodává Hrubý. Kontakt se samicemi bude zpočátku probíhat pouze přes kovové předěly mezi boxy, spojení zvířat plánuje zoo až v příštím roce.

Celou trojici včetně nového samce budou mít návštěvníci možnost vidět na jaře příštího roku, kdy se zvířata přesunou ze zimoviště do výběhu v pěším safari.

Hrochu Mike je v pořadí už druhým hrochem, kterým se ve Dvoře Králové snaží obnovit populaci tohoto mohutného zvířete. Teprve letos v srpnu v zahradě uhynul jiný samec Karl Wilhelm, který sem jako první jedinec svého druhu přijel po dlouhých čtrnácti letech. Po dvou měsících však nešťastně zahynul. Podlehl těžkým zraněním ve slabinách, která mu s velkou pravděpodobností způsobila dvojice královédvorských dominantních samic.