„Etosha s malou samičkou nyní odpočívají ve vnitřní ubikaci. Přestože porod proběhl bez komplikací, jsou obě ještě unavené. Předpokládáme však, že by se v případě příznivých okolností mohly během pár týdnů poprvé vydat společně ven,“ popisuje kurátor nosorožců Jiří Hrubý.

Mládě se narodilo v 6.48 hodin a váží 34 kilogramů. Otcem se stal jedenadvacetiletý samec Mweru. Dvorská zoo má s novým přírůstkem 20 nosorožců, což je největší skupina chovaná v Evropě.

„Narození dalšího nosorožčete je pro nás skvělá zpráva. Etosha, se před pár lety stala matkou samice Elišky, kterou jsme loni úspěšně vrátili do Afriky. V současné době pracujeme na tom, aby se nám to podařilo i s některými dalšími dvorskými jedinci,“ říká ředitel zahrady Přemysl Rabas.

Chovu nosorožců se Zoo Dvůr Králové věnuje od 70. let a patří mezi světovou špičku. V současné době tu jsou k vidění nosorožci dvourozí a nosorožci tuponosí jižní, nazývaní jinak též bílí. Do Afriky zoo v rámci svých ochranářských projektů převezla už osm nosorožců, a to do rezervací v Tanzanii a Keni. Letos v září přímo v zahradě uspořádala také demonstrativní pálení nosorožčích rohů na protest proti nelegálnímu obchodu s rohovinou.