Začít by měla v květnu a radnice za ni zaplatí zhruba 8 milionů korun. Město na stavební práce získalo grant z Evropské unie, který činí zhruba 82 % celkové částky. Z rozpočtu Dvora Králové půjdou necelé dva miliony korun.

Stěhování zahájí 
na konci dubna

Jak uvedla ředitelka muzea Alexandra Jiřičková, již se uskutečnilo výběrové řízení na firmu, která by měla rekonstrukci provádět. „Výsledky schválila na zasedání rada města a nyní budeme muset počkat, zda se někdo ve stanovené lhůtě neodvolá. Pokud vše dobře dopadne, stanovíme harmonogram prací,“ podotkla ředitelka.

Vedení městského muzea počítá s tím, že se stěhováním vybavení se začne na konci dubna. „Výstava včelařů už by se měla uskutečnit v náhradních prostorách, tedy ve Staré radnici na náměstí TGM,“ poznamenala Jiřičková.

Na konci května poté pracovníci muzea začnou vyklízet budovy. Při rekonstrukci by se totiž měla opravit nejen celá hlavní budova, ale pracovat se bude i na vedlejší budově Špýcharu.

„Hlavní budova se kolaudovala někdy v roce 1974, takže se zde udělá nová voda, elektřina, střecha a samozřejmě fasáda,“ konstatovala Alexandra Jiřičková a pokračovala: „Půda je naštěstí prázdná už několik let, neobjevili jsme žádnou dřevomorku. Samozřejmě se může na něco nečekaného přijít, jedná se o starý dům, ale doufáme, že se tak nestane,“ sdělila.

V budově ve Špýcharu by zase měl vzniknout bezbariérový přístup pro hendikepované občany. „Tato budova se kolaudovala v roce 1997 nebo 1998 a je po rekonstrukci, takže se zde pouze nainstaluje výtah pro vozíčkáře,“ vysvětlila ředitelka muzea Jiřičková.

Podle dostupných informací má být rekonstrukce muzea dokončena v červnu 2013. Do té doby se stálé expozice demontují a předměty uloží do depozitáře. Muzeum tak bude pořádat pouze krátkodobé výstavy pro návštěvníky.

„Pravidelně se zapojujeme do muzejní noci, což jsme měli v plánu i letos. Bohužel s ohledem na připravované práce se nakonec nezúčastníme,“ poznamenala Alexandra Jiřičková a dodala: „Po rekonstrukci muzeum získá novou stálou expozici věnovanou vánočním ozdobám, získá také nové depozitáře.“