Herci Divadla Járy Cimrmana ve čtvrtek zahájí Rukopisné dny, kterými si letos Dvůr Králové připomíná nalezení Rukopisu královédvorského. Hra s názvem České nebe odstartuje seriál připomínkových akcí k příležitosti 200. výročí nalezení díla, které ovlivnilo chod českých dějin.
Kulturní program bude pokračovat až do poloviny listopadu. Nejvýznamnějším datem bude víkend 7. a 8. října, kdy v městském muzeu lidé uvidí originál slavného dokumentu. „Ve Dvoře Králové byl naposledy před 50 lety, a to pouze na otočku. Jeho vystavení bude mimořádnou záležitostí,“ říká místostarostka města Alexandra Jiřičková.
Během výstavy bude rukopis uložený ve speciálně klimatizované vitríně. Lidé při prohlídkách budou dodržovat přísná bezpečnostní opatření.
Rukopis královédvorský je nejstarší česky psaný text se 14 písněmi ze 13. století. Dokument má hned od nalezení 16. září 1817 v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové odpůrce i příznivce. Do polemiky o jeho pravost se zapojil i budoucí československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V současnosti je uložený v Knihovně Národního muzea v Praze.
I když jde s největší pravděpodobností o padělek, který vytvořil Václav Hanka společně s básníkem Josefem Lindou a dalšími, významně ovlivnil atmosféru národního obrození. Pro jedny se Rukopisy královédvorský a zelenohorský staly vlasteneckou vzpruhou, pro druhé výrazem nevítaného nacionalismu. Spory o prokázání pravosti se vedly dlouhá léta.
K připomenutí vzácného objevu, který město nesmazatelně zapsal do literárních dějin, město připravilo řadu kulturních akcí. V dalších týdnech se lidé mohou těšit třeba na zahájení výstavy v kostele nebo Rukopisné dny na náměstí T. G. Masaryka, které proběhnou 23. září. Čtvrteční hra České nebe začíná v Hankově domě v 19.00 hodin.