Chov třetích největších suchozemských zvířat se vrátil do dvorské zoo před dvěma lety, po čtrnáctileté přestávce. Poslední odchované mládě přišlo na svět ve Dvoře Králové v roce 1989. „Narození mláděte hrocha po téměř třiceti letech považuji za jeden z nejhezčích dárků, který dvorský safari park dostal k letošním Vánocům,“ prohlásil ředitel Přemysl Rabas.

Matkou je sedmiletá samice Hula. Ošetřovatelé před blížícím se porodem oddělili samce od samičí skupiny, aby Hule zajistili co nejlepší podmínky na příchod jejího vůbec prvního mláděte. „Samice i nový přírůstek jsou v pořádku, přesto zatím potřebují naprostý klid,“ oznámil zoolog Jiří Hrubý.

Hroši se rodí zpravidla ve vodě, kde také tráví většinu času. „U nás však porod proběhl na souši, a to v nočních hodinách, tedy v době, kdy samice téměř vždy zůstávají mimo bazén,“ prozradil Jiří Hrubý. Společně s Hulou a mládětem zůstává ve společném boxu také samice Mona.

Otcem je třiatřicetiletý samec Mike dovezený loni na podzim ze Zoo Stuttgart. Se samicemi je od letošního března. Pokusů o páření si ošetřovatelé u Mika všimli hned od počátku. „Domníváme se proto, že nás během následujících týdnů čeká další porod. I podle Moniina chování a nárůstu její hmotnosti je pravděpodobné, že je v pokročilém stavu březosti,“ doplňuje zoolog.

Březost se u hrošic pohybuje okolo osmi měsíců a většinou rodí jedno mládě.

Dvorský safari park chová hrochy obojživelné od roku 1966, kdy od mnichovské zoo Hellabrunn získal samici Doru. O rok později přišel samec jménem Heini. Pár se stal poprvé rodiči v létě 1972, kdy se jim narodila samice Buchta. Chov hrochů musel být před 16 lety přerušen kvůli plánované rekonstrukci pavilonu slonů, který do té doby hroši obývali spolu s tapíry.

Hroší skupina je během zimních měsíců umístěna na zimovišti v zázemí zahrady. Návštěvníci je budou mít možnost vidět naživo na jaře příštího roku, kdy je ošetřovatelé přesunou do velkého výběhu s vodní nádrží v pěší části zahrady.