Šest židovských domů krok po kroku odkrývají archeologové pod dohledem Evy Ulrychové z jičínského muzea. Ta už prozkoumala všechny dostupné materiály a zjistila, že mnoho nálezů pochází i z 16. století. V roce 1524 přišli židé do Hořic a usadili se v nynější Karlově ulici (tehdejší Židovská). Jejich přítomnost dokládá i nedaleká synagoga a Hirschova vila.

„Víme, že tu byly dvě hospody, pekárna i kovárna. Po druhé světové válce se sem už ale nikdo z židů nevrátil,“ vysvětlila historické souvislosti Eva Ulrychová. Podle ní jsou zde i důkazy (jako je přítomnost jílu), že Karlova ulice byla korytem, jímž původně tekla voda z nedalekého pramene a byla zdrojem pro ty, kteří zde žili.

Nejstarší nalezený kousek je keramika

Záchranný výzkum je v plném proudu a dříve než na konci tohoto roku pravděpodobně neskončí. Nejstarší předměty, které byly dosud objeveny, jsou střepy z takzvané redukčně pálené neboli zakuřované keramiky. „Ta souvisí se založením města v první čtvrtině 14. století. Řada předmětů je tu z 15. století, například džbán a mince z bílého kovu, ze stříbra a mědi se lvem z doby husitské,“ řekla archeoložka a dodala, že dále našli úlomky železa a bronzu, klíče, železná rydla, části dalších nástrojů i mince Leopolda I. z konce 17. století.

Sedmý židovský dům se nachází za plotem plánované stavby, ale tam odborníci nemají přístup. Takové jednání jasně stanovuje zákon. „My smíme prozkoumat pouze ty části, kde se chystá stavba. To znamená, že i tady kopeme jen na místě, kde bude budova marketu,“ vysvětlila Eva Ulrychová s tím, že v prostoru parkoviště proběhne pouze odkryv základů domu, které budou zdokumetovány pro možné budoucí bádání. Málokdo také ví, že v případě, kdy je chystána stavba investičního charakteru, platí celý výzkum daná společnost.

Pokud by si zde chtěli obyvatelé postavit rodinný dům, platí akci stát. Nálezů je v této části města určitě mnohem více. Čím blíže k náměstí, tím je podzemí bohatší. To se ale prozatím nedozvíme, jen v případě, že by zde někdy místo parkoviště vznikaly další stavby. O všechny nálezy, podobu Židovské ulice a další historické skutečnosti se chce město podělit.

„Události týkající se historie jsou pro nás posvátné a určitě je zveřejníme,“ vysvětlil starosta Hořic Ivan Doležal.