"Volební účast očekáváme ještě vyšší než při prvním kole, kdy dosáhla téměř 85 procent. Je velký zájem, už teď je lidí více než touto dobou při prvním kole. Těsně před otevřením volební místnosti čekalo tady více než sto lidí. Vyšší zájem souvisí určitě i se světovým pohárem," řekla Nocarová.

Oprávněných voličů je podle ní ve Špindlerově Mlýně 794. "Lidí, kteří ve středisku volí na na voličský průkaz, je více než 2000," řekla.

„Obrovská účast, to jsme ještě ve Špindlu nezažili. První tři hodiny byl velký nápor, teď už to chodí postupně. Máme tady abnormální počet lidí na voličský průkaz. Už jsme se dostali na hranici 850 a odvolilo i kolem 300 místních,“ počítá předsedkyně volební komise v krkonošském středisku Jiřina Staruchová kolem půl šesté večer. Před dvěma týdny tady za oba dny odvolilo 777 přespolních. Jenže tento víkend navíc hostí obec s tisícovkou obyvatel závody světového poháru v alpském lyžování a doslova praská ve švech.

Podobná je ale i situace na východě Krkonoš. "Nestíháme, už tady odvolilo 650 lidí na voličské průkazy," říká ve spěchu po šesté večer tajemník městského úřadu v Peci pod Sněžkou Michal Berger.

Do barevných flanelových košilí navlékl v den prezidentských voleb neznámý vtipálek surikaty na kruhovém objezdu ve Dvoře Králové nad Labem. Dřevěné sochy lákají návštěvníky do místní ZOO.
Ve Dvoře Králové lákají k volbám surikaty ve flanelkách

Před dvěma týdny tady za oba dny odvolilo 777 přespolních. Jenže tento víkend navíc hostí obec s 800 obyvateli závody světového poháru v alpském lyžování a doslova praská ve švech.

Ve Špindlerově Mlýně, stejně jako v dalších krkonošských střediscích, tradičně zvyšují zájem o volby rekreanti, kteří volí na voličské průkazy. Návštěvnost střediska tentokrát zvyšuje i světový poháru ve slalomu žen, který se uskuteční o víkendu.

O přízeň voličů se ve druhém kole ucházejí bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Ve Špindlerově Mlýně Petr Pavel v prvním kole zvítězil s přibližně 58 procenty, Andrej Babiš tam měl přes devět procent hlasů.

Krkonošská horská střediska zažívají největší nápor voličů s voličskými průkazy při prezidentských volbách. Takhle to vypadalo při posledních prezidentských volbách v roce 2018 v Peci pod Sněžkou.
Volte v pátek, nebo doma. Špindlerův Mlýn řeší souběh voleb a Světového poháru

Starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura tento týden upozornil návštěvníky střediska, kteří se zde chystají volit, že v sobotu bude kvůli konání světového poháru ve Svatém Petru omezen vjezd osobních aut do centra města. "Volební místnost v městské knihovně, která je v centru, bude v tento den bezproblémově dosažitelná pěšky nebo skibusem," řekl ČTK Jandura.