V areálu, který slouží dobrovolným hasičům z Trutnova-Horního Starého Města, na vše dohlédnou vojáci, stejně jako na dalších čtyřech místech v kraji. Na standardních volebních místech budou lidé volit v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo voleb do Senátu se bude konat v pátek 9. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 10. října od 8 do 14 hodin.

Slavnostní otevření nové požární zbrojnice v Trutnově - Horním Starém Městě.
Už nemusí sušit hadice na zemi

Na drive-in stanovišti lidé nejprve prokážou svou totožnost, poté zajedou do prostoru pro úpravu hlasovacích lístků, kde vybraný lístek vloží do obdržené obálky a tu pak vhodí do volební schránky.

"Na každém volebním stanovišti bude působit čtyřčlenná komise pro hlasování ve složení jeden zapisovatel jmenovaný ředitelem krajského úřadu a tři vojáci v činné službě. Ochranné a hygienické prostředky pro členy komise zajistí Ministerstvo vnitra. Ostatní podmínky pro činnost komise pro hlasování zajišťuje Armáda ČR," upřesnila mluvčí krajského úřadu Sylvie Adamcová a dodala, že sčítání hlasů z drive-in stanoviště následně provede zvláštní sčítací komise krajského úřadu.

O SENÁT SE UTKAJÍ ČTYŘI KANDIDÁTI

Na Trutnovsku kandidují do Senátu čtyři uchazeči, což je nejmenší počet z okresů, v nichž letos v říjnu probíhají senátní volby. Mezi nimi jsou dva starostové a jedna žena. Kandidují současný senátor Jan Sobotka, starosta Vrchlabí, který se dostal do Senátu v lednu 2018 na zkrácený mandát po vítězství v doplňovacích volbách nad majitelem královédvorské textilky Juta Jiřím Hlavatým, starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím, advokátka a majitelka Luční a Labské boudy v Krkonoších Klára Sovová a Michal Slavka, nástrojař z Trutnova. Jarolím a Slavka jsou debutanti v senátorských volbách.

Senát České republiky. Ilustrační foto
Do souboje o Senát se v kraji přihlásilo 23 kandidátů

V roce 2018 kandidovalo při doplňovacích volbách na Trutnovsku devět uchazečů, do druhého kola postoupili Sobotka a Hlavatý. Hned za nimi byla na třetím místě Sovová. Bizarní byla účast Terezie Holovské, která si nechá říkat Mlsná tygřice, a zásobovala soudy stížnostmi na průběh voleb. V prvním kole senátních voleb volilo před dvěma lety 22,90 procent voličů, ve druhém kole, které probíhalo souběžně s prezidentskými, 59,43 procenta.

Do krajských voleb letos kandiduje 12 politických stran, hnutí a sdružení.

Jiří Hlavatý, majitel textilky Juta ve Dvoře Králové nad Labem, se vyjádřil jasně. O kandidatuře do Senátu ani nepřemýšlel.
Boj o Senát bude bez Hlavatého. Kandidují starostové Vrchlabí a Dvora Králové

VOLBY Z DOMOVA

Pokud bude člověk ve volebním týdnu v nařízené karanténě či izolaci a nebude moci využít drive-in hlasování, může do čtvrtka 1. října do 20 hodin oznámit krajskému úřadu, že žádá příjezd speciální volební komise. Ta bude složena z členů drive-in týmu a přijede s přenosnou volební schránkou za voličem domů. Do přenosné volební schránky budou moci volit i senioři a osoby, jimž zdravotní stav neumožňuje dojít do volební místnosti v jejich volebním okrsku. Zájem o tento způsob volby je ovšem třeba nahlásit předem na městském úřadě.

Hlasování bude umožněno rovněž voličům umístěným v zařízeních, která byla rozhodnutím krajské hygienické stanice uzavřena. Pokud hygienici nahlásí uzavřená zařízení na svém území krajskému úřadu, ten do nich vyšle speciální komisi pro hlasování. Takto bude možné hlasovat ve čtvrtek 1. října od 7 do 22 hodin a v pátek 2. října od 7 do 18 hodin.

"Členové komise pro hlasování, jakož i členové sčítací komise budou hlasy lidí, kteří využili některý ze zvláštních způsobů hlasování, budou vybaveni ochrannými a hygienickými prostředky," dodala Sylvie Adamcová.

Volby. Ilustrační foto
Fastfood volby aneb Kraj bude mít pět drive-in volebních stání