V Paříži se sešli chovatelé velbloudů a lam z 34 zemí celého světa, například z Tanzanie, Konga, Tuniska, Spojených arabských emirátů, Peru, Pákistánu, Ománu, Indie a různých evropských států. Mezi nimi byli také ošetřovatelé ze Svobody nad Úpou Štěpán Vlček a Jiřina Kotizová s kolegy z partnerské velbloudí farmy v Záhosticích u Chýnova. Festival se konal u příležitosti Mezinárodního roku velbloudů, který vyhlásila Organizace spojených národů OSN.

„Festival pořádala francouzská federace pro rozvoj velbloudů ve Francii. V Paříži se sešlo tolik odlišných národností a kultur, přesto nás pojilo jedno - láska k velbloudům. Bylo to perfektní. Seznámili jsme se s mnoha velbloudáři z celého světa,“ uvedl po návratu do Krkonoš Štěpán Vlček.

Festival začínal na zámku v městečku Janvry jižně od Paříže, kde vedle dalšího programu probíhala degustace. Účastníci mohli ochutnat velbloudí mléko, sýry nebo kefír. Druhý den byl na programu průvod velbloudů a lam, které přivezli na místo chovatelé z Francie.

Průvod startoval na zámku Château de Vincennes na jihovýchodním okraji Paříže. Jeho aktéři prošli s padesátkou velbloudů, kteří byli vyzdobeni vlajkami účastnických zemí včetně české, trasu dlouhou 3,5 km.

Rodinná farma Vlček ve Svobodě nad Úpou zahájila letošní sezonu lamatrekingu a cameltrekingu na konci února. Chov se letos v lednu rozrostl o nového velblouda. Zájemci se můžou vydat na 1,5 či 3,5 km dlouhý okruh krkonošskou krajinou mezi Svobodou nad Úpou a Janskými Lázněmi.

„Návštěvníci si lamu vedou na vodítku, na lamách se nejezdí. Můžou zvířata hladit, mají dostatek času fotografování, k tomu jim poskytneme výklad. Velbloudi vozí jen děti,“ vysvětlil mladý farmář ze Svobody nad Úpou.

Se svojí exotickou karavanou jezdí i po soukromých akcích, na svatby, oslavy i do domovů pro seniory. Lamy a velbloudi si přivykli v Krkonoších velice dobře.

První lamy koupil přes Bazoš

Nápad začít v Krkonoších s neobvyklou atrakcí se zrodil během pandemie covidu. „Začalo to tím, že jsem si pořídil páreček dvou lam od chovatele z Chlumce nad Cidlinou. Našel jsem je na inzertním portále Bazoš. Pak jsem si pořídil další samici z Dolců u Trutnova. Začal jsem zjišťovat, jestli se někdo v Česku lamatrekingu věnuje. V okolí nic takového nebylo, ve větším rozsahu se to dělá spíš v Německu a Rakousku,“ přiblížil začátky Štěpán Vlček.

Procházky s lamou nejprve vyzkoušel s rodinou a kamarády, aby otestoval, jestli jsou zvířata schopná jít s cizím člověkem. Když zjistil, že to jde dobře, pustil se do lákání turistů. Atrakce se chytila, Štěpán Vlček proto stádo rozšiřoval, především o vykastrované samce. Ti jsou podle něj pro takové účely nejlepší.

Před třemi lety si pořídil i dva velbloudy, dnes má tři. „Jsem rád, že o tuhle turistickou atrakci je čím dál větší zájem. Děti se o lamy starají, kartáčují je, jdou s nimi na procházku, povozí se na velbloudech. Na lamatrekingu nicméně převažují dospělí návštěvníci, nejčastěji páry. Holky jsou prý na lamy ulítlé, je to trend ve světě,“ dodal.

Farmář Štěpán Vlček ze Svobody nad Úpou se zúčastnil festivalu velbloudů v Paříži.

Lamy si přivykly životu v Krkonoších bez problémů. „Pochází z Jižní Ameriky, kde žijí v Andách 4 tisíce metrů nad mořem. Zima jim nevadí. Naopak se jim moc nelíbí horké letní dny, kterých v Krkonoších tolik není. To jsou zalezlé v domečku. Velbloudi jsou pro změnu zvyklí z pouštních stepí na velké teplotní rozdíly, ti to zvládají v pohodě. V zimě obrostou vlnou, mají na sobě 10-15 centimetrů hustou vlnu. Na jaře vlnu shodí a jsou nazí,“ popsal krkonošský farmář, který chová i další zvířata.

Rok velbloudů

Organizace spojených národů (OSN) vyhlásila rok 2024 Mezinárodním rokem velbloudů. OSN v tomto roce zdůrazňuje, že velbloudi a lamy jsou klíčem k obživě milionů domácností v často nehostinných prostředích ve více než 90 zemích. Alpaky, lamy krotké, velbloudi dvouhrbí, dromedáři, lamy guanako i vikuni - ti všichni přispívají k zajištění potravin, dopravy a ekonomickému růstu v mnohdy poměrně izolovaně žijících komunách po celém světě.

Velbloudi a lamy hrají podle OSN důležitou roli při plnění cílů udržitelného rozvoje týkajících se boje proti hladu, vymýcení extrémní chudoby, posílení postavení žen a udržitelného využívání suchozemských ekosystémů - od poskytování mléka, masa a materiálu na oděvy a obydlí až po přepravu nákladů a lidí.

Lamám a velbloudům se daří tam, kde jiné druhy hospodářských zvířat přežívají jen s obtížemi: v andských velehorách a v suchých a polosuchých oblastech Afriky, Asie i Austrálie. V posledních dvou desetiletích se celosvětová populace velbloudů dvouhrbých a dromedárů téměř zdvojnásobila, z 22 milionů kusů v roce 2001 na 39 milionů kusů v roce 2021.

Mohlo by vás zajímat: Česká zdravotní sestra prožívá sen v Arábii. Má 55 dní dovolené a 30 sick days

Hana Šlechtová pracuje jako zdravotní sestra na Královské klinice v Saúdské Arábii. V rodné Úpici pokřtila svoji knihu Nejsem jenom sestra. | Video: Deník/Jan Braun