V mrazivé kotlině, která patří k jednomu z nejchladnějších míst v České republice, sice mrazy nejsou výjimkou ani o letních nocích, ale velikonočních 22 stupňů Celsia pod nulou mezi obvyklosti rozhodně nepatří.

Osada Jizerka byla na Velikonoce necjhladnějším místem v České republice. Jak už ale bylo řečeno, zase tak výjimečné to pro místní obyvatele není. Před dvěma lety naměřili na Jizerce silné noční mrazy dokonce ještě v první polovině května, kdy teploty klesaly až k třinácti stupňům pod nulou.

„Lidé jsou tady opravdu zvyklí, že mrznout může i v teplejších měsících nebo dokonce o letních prázdninách, ale je pravda, že když už, tak jde většinou o teploty těsně pod bodem mrazu,“ řekl Deníku před časem šéf Společnosti pro Jizerské hory Martin Jaroušek, který sám tráví na Jizerce spoustu času.

Na severu Čech na Velikonoce padaly i teplotní rekordy. Ten nejstarší v Bedřichově, kde mráz v brzkých ranních teplotách klesl až na minus 11,4 stupně Celsia. „Tím o desetinu překonal rekord z roku 1956. Ale je to nějakých sedm stupňů za dubnovou nejnižší teplotou,“ konstatoval meteorolog Martin Novák z ústeckého pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu.